Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

Kategoria: Blog

Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów

Chyba każdy okularnik wie, że noszenie okularów nie zawsze jest wygodne i komfortowe. Okulary zsuwają się z nosa, gdy się pocimy, spadają podczas uprawiania sportu, parują po wejściu do autobusu, a padający na nie deszcz ogranicza widzenie. Nic więc dziwnego w tym, że maluchy z wadami wzroku niechętnie zakładają je na nos. Aby przekonać dziecko, że powinno nosić okulary, trzeba zastosować kilka sztuczek. Ale zacznijmy od początku.

Badanie wzroku

Już wybierając się z maluchem na badanie wytłumaczmy mu, że trzeba sprawdzać czy oczka są zdrowe. Jeśli nie są, pewne będzie musiał nosić okulary, jak mama albo dziadek (albo inna lubiana osoba z rodziny). Uprzedźmy malucha, jak będzie wyglądała wizyta i do czego służą tablice okulistyczne, aby dziecko grzecznie współpracowało z lekarzem. Gdy po badaniu dowiemy się, że trzeba maluchowi zrobić okulary, pozwólmy mu wybrać oprawki. Razem z dzieckiem wybierzmy się do optyka i pozwalajmy szkrabowi przymierzać to, co chce. Nawet jeśli dziecko wybierze fason, który nam się nie będzie podobał, zgódźmy się na jego wybór. Jeśli po jakimś czasie  maluch nie będzie chciał nosić okularów „bo są nieładne”, będziemy mogli przypominać mu, że są najładniejsze z całego sklepu i przecież sam je wybrał.

Przypominanie

Dzieci często zapominają o założeniu okularów lub unikają ich noszenia. Rolą rodziców jest cierpliwe przypominanie im, że muszą to robić, bo wada jeszcze bardziej pogorszy się. Aby zachęcić maluchy do pamiętania o okularach można kupować im kolorowe pudełka, do których mogą odłożyć je na noc, czy sznureczki na szyję, na których okulary będą tymczasowo wisieć podczas mycia buzi. Warto oswajać malucha z okularami pokazując mu, że są czymś naturalnym, np. przypominając dziecku słynne postacie z bajek, które je nosiły. Oczywiście może to być słynny pan Hilary z wiersza, ale również popularne Minionki czy Welma ze Scooby Doo. Łatwiej jest namówić malucha, jeśli ktoś z domowników nosi okulary. Dlatego pilnujmy się, czy sami dajemy dziecku dobry przykład. Aby okulary stały się bardziej atrakcyjne, można nakleić na nich brokatową naklejkę lub ozdobić je w inny sposób, zgodny z zainteresowaniami dziecka.