Najbardziej popularne wady wzroku

Kategoria: Blog

najczęściej spotykane wady wzroku

Regularne wizyty u okulisty są bardzo ważne. Gdy sami czujemy, że widzimy coraz gorzej, na wizytę powinniśmy udać się bezzwłocznie, by okulista określił naszą wadę wzroku i pomógł dobrać nam odpowiednie okulary. Profesjonalny sprzęt okulistyczny przebada nasze oczy pod kątem poważniejszych wad wzroku abyśmy byli pewni, że nie mamy poważnych schorzeń oczu, a okulary rozwiązują problem. Najczęściej potykanymi wadami wzroku są krótkowzroczność, dalekowzroczność (i starowzroczność) oraz astygmatyzm.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność fachowo nazywa się miopią. Jak łatwo się można domyślić, wada to powoduje problemy z widzeniem w oddali. Osoby z krótkowzrocznością świetnie radzą sobie z czytaniem książki czy pracą przy komputerze bez okularów, jednak problem sprawia im przeczytanie numeru nadjeżdżającego autobusu lub zapisków z tablicy, gdy siedzą w ostatnim rzędzie na wykładzie. Krótkowzroczność może być nabyta genetycznie, ale można też nabyć ją, gdy się nie dba o oczy, np. często czytając w słabym świetle.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność to innymi słowy hyperopia. Jest przeciwieństwem krótkowzroczności. Osoby dalekowzroczne świetnie radzą sobie z czytaniem daleko wiszących billboardów czy drogowskazów, jednak rozmazuje im się to, co widzą blisko twarzy. Mają więc problemy z odczytaniem SMSa , czy czytaniem gazety. Odruchowo odsuwają dany tekst dalej od siebie. Dalekowzroczność jest uwarunkowana genetycznie. Z dalekowzrocznością często mylona jest starowzroczność (prezbiopia), czyli wada wzroku, która objawia się po 40 i ma podobne symptomy. Jednak nie widzenie z bliska u osób starszych jest wynikiem starzenia się oka,  nie wady wrodzonej.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest wadą powodowaną przez nieprawidłową budowę rogówki oka. Jej kształt nie jest kulisty, ale lekko spłaszczony. Przez to promienie świetlne są źle ogniskowane, a astygmatycy widzą kształty niewyraźne i wydają się one być lekko rozmazane. Przez to często mrużą oczy, aby dostrzec cos wyraźnie czy to z bliska, czy z daleka. Takie rozmazywanie się kształtów jest również często przyczyną migren.