Co to jest funduskamera?

Kategoria: Blog

narzędzie do badania dna oka

Jednym z popularnych badań oczu jest badanie dna oka. Podczas jego przeprowadzana lekarz może ocenić stan tylnego odcinka oka. Okulista dokładnie ogląda siatkówkę,  naczynia krwionośne i tarczę nerwu wzrokowego. Co ciekawe, badanie to jest zlecane nie tylko przez okulistów, może też pomóc zdiagnozować choroby niezwiązane ze wzrokiem. Badanie jest proste i bezbolesne. Można przeprowadzić je na trzy sposoby.

Wziernikowanie bezpośrednie

To badanie przeprowadza się przy pomocy oftalmoskopu. Przeważnie jest to dość małe i mobilne urządzenie, bardzo wygodne w użytku. Lekarz trzyma wziernik przed swoim okiem i przykłada go do oczu pacjenta. Oftalmoskop niestety nie daje możliwości widzenia w trójwymiarze. Ponadto ma małe pole widzenia i kiepski wgląd w obwodową część siatkówki. Chociaż badanie jest bardzo wygodne, niestety nie jest najbardziej precyzyjne.

Wziernikowanie pośrednie

Wziernikowanie pośrednie jest dokładniejsze. Do jego przeprowadzenia niezbędna jest lampa szczelinowa, ze specjalną soczewką skupiającą lub trójlustrem Goldmanna. Dzięki niemu okulista może otrzymać trójwymiarowy obraz o dużym polu. Badanie można przeprowadzić też przy użyciu wziernika Fisona.

Funduskamera

Nowoczesna funduskamera to urządzenie, dzięki któremu badanie dna oka jest komfortowe i szybkie. W wielu wypadkach do badania nie trzeba rozszerzać pacjentom źrenic,  co jest niemiłe i uciążliwe (nie wolno np. prowadzić samochodu po badaniu). Funduskamera robi kolorowe zdjęcie dna oka w wysokiej rozdzielczości, które lekarz może przeanalizować i wydać swoją opinię. Nowoczesne modele posiadają wejścia USB, dzięki czemu można szybko przenosić z nich dane, a także możliwość podpięcia drukarki. Są łatwe i intuicyjne w obsłudze dla okulistów, dzięki czemu ich użytkowanie nie rozprasza lekarza i ułatwia mu precyzyjne wykonanie badania. Dzięki temu urządzeniu można zdiagnozować nie tylko schorzenia oka takie jak odwarstwienie siatkówki, choroby plamki, nowotwory, schorzenia nerwu wzrokowego, błony naczyniowej czy ciała szklistego. Pomaga ono również w wykryciu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i wewnątrzczaszkowego, białaczki i wielu innych.