Jaki unit okulistyczny wybrać do gabinetu?

Kategoria: Blog

Unity okulistyczne to podstawowy rodzaj elementów wyposażenia każdego gabinetu.  Bez unitu po prostu dużo trudniej byłoby lekarzowi przeprowadzić kompleksową badanie okulistyczne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie jest znaczenie wyboru odpowiedniego unitu do gabinetu oraz na jakie elementy szczególnie warto jest zwracać uwagę.

Co to jest unit okulistyczny?

Unit okulistyczny to tak naprawdę stanowisko diagnostyczne, które ułatwia okuliście przeprowadzania wszystkich badań okulistycznych. Każdy nowoczesny unit składa się z kilku istotnych elementów. Są nimi: podnoszony fotel z podnóżkiem i podłokietnikami, który zapewnia odpowiednią wygodę pacjentowi, siedzenie dla lekarza, wykorzystywana w trakcie przeprowadzania badań konsola panelu sterującego, gniazdo napięciowe do zasilania lampy szczelinowej, gniazdo zasilające, lampka halogenowa z możliwością regulacji natężenia światła, a także ramię foroptera. W niektórych modelach unitów okulistycznych umieszczona jest też szuflada, w której można wygodnie umieścić kasetę szkieł próbnych.

Jakie ułatwienie powinny zapewniać nowoczesne unity okulistyczne?

Wybierając jak najlepszy unit okulistyczny do swojego gabinetu, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wybrany model na pewno będzie w stanie usprawnić wykonywaną pracę. Nowoczesny unit powinien mieć możliwość podłączenia przynajmniej podstawowych rodzajów urządzeń okulistycznych. Na pewno unit powinien mieć możliwość połączenia z lampą szczelinową, czyli podstawowym rodzajem urządzeń okulistycznych, które pozwalają dokonać oceny budowy struktur oka i postawić dzięki temu właściwą diagnozę lub być wskazaniem do wykonania innego typu badań. Wybrany unit okulistyczny powinien też dawać możliwość wygodnego wykonania komputerowego badania wzroku, czyli badania z użyciem autorefraktometru. Innego rodzaju urządzeniem okulistycznych, którego użyciu powinno być ułatwione poprzez użycie unity jest tonometr aplanacyjny, czyli urządzenie diagnostyczne, które umożliwia wykonywanie pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wskazane wyżej urządzenia nie są jednak jedynymi, z których można łatwiej korzystać dzięki zastosowaniu unitów okulistycznych. Innymi urządzeniami są także keratometr, czyli przyrząd do pomiaru krzywizny przedniej rogówki oka oraz foropter, czyli sprzęt służący do dobierania okularów.

Unit dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wybierając unit do gabinetu okulistycznego warto jest też zwrócić uwagę na to, czy rozważany model jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Takie unity posiadają wysuwane siedzenia. W trakcie przyjmowania pacjentów, którzy poruszają się na wózkach. Po przybyciu takiego pacjenta, siedzenie w unicie można łatwo złożyć, a w jego miejsce pacjent może wygodnie podjechać swoim wózkiem.