Jaki unit okulistyczny wybrać do gabinetu?

Kategoria: Blog

unit okulistyczny

Unity okulistyczne to podstawowy rodzaj elementów wyposażenia każdego gabinetu. Bez unitu po prostu dużo trudniej byłoby lekarzowi przeprowadzić kompleksowe badanie okulistyczne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie jest znaczenie wyboru odpowiedniego unitu do gabinetu oraz na jakie elementy szczególnie warto jest zwracać uwagę.

Co to jest unit okulistyczny?

Unit okulistyczny to tak naprawdę stanowisko diagnostyczne, które ułatwia okuliście przeprowadzanie wszystkich badań okulistycznych. Każdy nowoczesny unit składa się z kilku istotnych elementów. Są nimi: podnoszony fotel z podnóżkiem i opcjonalnymi podłokietnikami, który zapewnia odpowiednią wygodę pacjentowi, wykorzystywana w trakcie przeprowadzania badań konsola panelu sterującego, gniazdka zasilające dla znajdujących się na unicie urządzeń okulistycznych takich jak lampa szczelinowa czy autorefraktometr, lampka halogenowa z możliwością regulacji natężenia światła, a także opcjonalne ramię foroptera. W niektórych modelach unitów okulistycznych znajduje się też szuflada, w której można wygodnie umieścić kasetę szkieł próbnych.

Jakie ułatwienia powinny zapewniać nowoczesne unity okulistyczne?

Wybierając jak najlepszy unit okulistyczny do swojego gabinetu, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wybrany model na pewno będzie w stanie usprawnić wykonywaną pracę. Nowoczesny unit powinien mieć możliwość podłączenia przynajmniej podstawowych rodzajów urządzeń okulistycznych. Głównym takim urządzeniem jest lampa szczelinowa, która pozwala dokonać oceny struktury dna oka i postawić dzięki temu właściwą diagnozę lub wskazanie do wykonania innego typu badań. Wybrany unit okulistyczny powinien też dawać możliwość wygodnego wykonania komputerowego badania wzroku, czyli badania z użyciem autorefraktometru, który często wyposażony jest również w keratometr do pomiaru krzywizny rogówki. Innego rodzaju urządzeniem okulistycznym, które jest przydatnym wyposażeniem unitu jest tonometr bezkontaktowy lub aplanacyjny (montowany na lampie szczelinowej), czyli urządzenie diagnostyczne, które umożliwia wykonywanie pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wskazane wyżej urządzenia nie są jednak jedynymi, z których można łatwiej korzystać dzięki zastosowaniu unitów okulistycznych. Innymi urządzeniami są także foropter lub rzutnik optotypów, czyli sprzęt służący do uściślenia wady wzroku i doboru okularów.

Unit dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wybierając unit do gabinetu okulistycznego warto jest też zwrócić uwagę na to, czy rozważany model jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Takie unity posiadają wysuwane lub oddzielne fotele, w miejsce których można podjechać wózkiem inwalidzkim.