Dlaczego warto zainwestować w wyświetlacz optotypów LCD. Czy rzutnik optotypów jest już przeszłością?

Kategoria: Blog

Jednym z podstawowych rodzajów badań, które są wykonywane w trakcie każdej wizyty w gabinecie okulistycznym jest obiektywne badanie refrakcji wzroku. Takie badanie tradycyjnie było wykonywane z zastosowaniem tablic okulistycznych, na których lekarz wskazywał pacjentowi wybrane symbole (optotypy) i prosił go o ich odczytanie. Dziś z tablic okulistycznych korzysta się już jednak znacznie rzadziej. Pod koniec ubiegłego wieku niemal całkowicie zastąpiły je już rzutniki optotypów, a dziś jeszcze większą popularnością cieszą się jeszcze nowocześniejsze wyświetlacze optotypów LCD. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy te dwa ostatnie rodzaje urządzeń i wyjaśniamy: czy wyświetlacze LCD już całkowicie zastąpiły stosowane wcześniej rzutniki optotypów?

Na czym polegają badania wzroku z wykorzystaniem rzutnika optotypów?

Rzutniki optotypów to niewielkich rozmiarów urządzenia, które można zamontować naprzeciwko ściany, na której w gabinecie planuje się „rzucać” w trakcie badania wzroku optotypy. Zaletą rzutników optotypów, w porównaniu z tablicami okulistycznymi, jest to, że wyświetlane przez rzutnik optotypy mają idealne białe światło, które zapewnia ich znakomitą widoczność niezależnie od tego, jakie w gabinecie panują warunki świetlne. W przypadku tablic okulistycznych przeprowadzenie obiektywnego badania wzroku było zazwyczaj jednak znacznie trudniejsze i zależało nie tylko od panującego w pomieszczeniu oświetlenia, ale również od stanu, w jakim znajdowały się same tablice. Te niestety często po latach użytkowania się zużywały, blakły i przez to umieszczone na nich optotypy przestawały być już tak samo dobrze widoczne. Takie problemy mogły oczywiście też w niektórych przypadkach wpływać na wyniki badania. Rzutniki optotypów charakteryzują się też prostą obsługą. Wyświetlanie kolejnych optotypów jest sterowane pilotem.

Czy zatem jest sens inwestować w wyświetlacze optotypów LCD?

Skoro rzutniki optotypów były tak dużym postępem w porównaniu z tablicami okulistycznymi, to wiele osób może sobie zadawać pytanie, czy zastępowanie rzutników jeszcze nowocześniejszymi wyświetlaczami optotypów LCD jest konieczne? Okazuje się, że przynajmniej w niektórych przypadkach zdecydowanie tak. Wyświetlacze optotypów LCD, m.in. znajdujący się w naszej ofercie wyświetlacz optotypów NIDEK S.C.-1600 jeszcze bardziej ułatwia przeprowadzenie badania wzroku. Takie wyświetlacze to nowoczesne monitory o przekątnej 17 cali. W ustawieniach wyświetlacza można wybrać odległość roboczą wynoszącą od 2,5 do 6 m, dzięki czemu taki sprzęt może być bez przeszkód stosowany nawet w niewielkich gabinetach. W zależności od ustawionej odległości roboczej urządzenie samo kalibruje wielkość wyświetlanych optotypów. Dodatkowo te są zawsze idealnie wyśrodkowane na monitorze i świetnie widoczne, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przeprowadzone badanie będzie w jakikolwiek sposób przekłamane i zależne od panujących w gabinecie warunków.

Oprócz tego stosując wyświetlacze optotypów LCD, istnieje też możliwość przeprowadzenia z ich użyciem badania widzenia kontrastu, co ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim u pacjentów, którzy mają za sobą operację zaćmy. Przy użyciu wyświetlaczy LCD możliwe jest też pokazywanie pacjentom podczas badania innych materiałów, m.in. innego rodzaju optotypów czy otrzymanych wyników badań. Wszystkie dodatkowe elementy mogą być łatwo przenoszone i pokazywane używając karty SD.