Jak wybrać najlepsze narzędzia do przygotowania soczewek okularowych do oprawek?

Kategoria: Blog

Dobranie w gabinecie okulistycznych lub u optometrysty właściwej mocy soczewek korekcyjnych do okularów oraz późniejsze wybranie w salonie optycznym oprawek okularowych to nie są jedyne etapy, jakie są wykonywane w celu stworzenia idealnie dopasowanych do potrzeb pacjentów okularów. Zanim pacjent będzie mógł nałożyć wybrane okulary na nos, oprawki i soczewki okularowe muszą zostać jeszcze ze sobą połączone. W tym celu w montażowni u optyka soczewki okularowe muszą zostać dobrze przycięte i dopasowane do oprawki. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy kolejne etapy przygotowywania soczewek do połączenia ich z  oprawkami oraz opisujemy jak wybrać najlepsze do tego celu stworzone narzędzia, czyli automaty szlifierskie.

Tworzenie szkieł okularowych

Pierwszym etapem tworzenia okularów jest wykonanie odpowiednio dobranych do potrzeb pacjenta szkieł okularowych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek okularowych: soczewki wytworzone z piasku kwarcowego oraz soczewki, które zostały stworzone z tworzyw sztucznych. Soczewki są wykonywane na zamówienie w pracowniach szlifierskich. Muszą mieć nie tylko odpowiednią moc korekcji, ale także być pokryte odpowiednimi powłokami oraz być idealnie dopasowane do wymiarów wybranej przez klienta oprawy okularowej. Zanim rozpocznie się więc pracę nad soczewkami, najpierw niezbędne jest skanowanie oprawy w celu uzyskania niezbędnych później przy pracy nad soczewkami wymiarów. Do wykonania soczewek potrzebne są także wymiary rozstawu źrenic u pacjenta oraz zakończenia wysokości montażu szkieł.

Przycinanie szkieł okularowych odbywa się przy użyciu automatów szlifierskich, które same, bez ingerencji obsługującego ich człowieka przygotowują soczewki według podanych im wcześniej parametrów. Z tego względu tak ważne jest, aby wykorzystywany do przygotowania soczewek okularowych automat był naprawdę dobry, czyli żeby jego działanie było bardzo precyzyjne.

W jaki sposób wybrać najlepszy automat szlifierski?

Wybierając takie urządzenie najlepiej jest oczywiście sięgnąć po prostu po sprzęt najlepszych na rynku producentów. W Poland Optical sprzedajemy automaty szlifierskie NIDEK oraz automaty szlifierskie LEXCE Trend. Wszystkie oferowane przez nas automaty bezszablonowe gwarantują idealną dokładność w przygotowywaniu soczewek okularowych według wprowadzonych wcześniej do urządzenia parametrów, czyli m.in. geometrii i współczynnika załamania światła, rozstawu źrenic oraz mocy korekcji. Najnowszy znajdujący się w naszej ofercie produkt, to wielofunkcyjny automat szlifierski NIDEK ME-1500, który posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, które jeszcze bardziej zwiększają dokładność działań. Urządzenie to umożliwia dokładne dopasowanie soczewek okularowych nawet do najbardziej wyszukanych modeli opraw okularowych.