Precyzyjne obliczanie soczewki śródgałkowej z zastosowaniem biometru optycznego

Kategoria: Blog

Biometria oka to jedno z podstawowych okulistycznych badań diagnostycznych. Celem przeprowadzenia badania z użyciem biometru optycznego jest wykonanie pomiaru długości osiowej gałki ocznej, sprawdzenie odległości pomiędzy poszczególnymi strukturami oka, a także, poprzez możliwość oceny mocy soczewki wewnątrzgałkowej, kwalifikacja pacjenta do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, na czym polega badanie z wykorzystaniem biometru optycznego.

Na czym polega biometria optyczna?

Biometria optyczna jest jedną z dwóch metod wykonywania badań biometrycznych. W drugiej metodzie w celu dokonania pomiaru długości osiowej gałki ocznej i odległości między strukturami oka wykorzystuje się ultradźwięki.  Biometria optyczna tymczasem opiera się na tomografii koherencyjnej OCT, która pozwala na obliczenie soczewki śródgałkowej bez kontaktu urządzenia z gałką oczną pacjenta. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko powstania podczas przeprowadzanie zabiegu jakiegoś urazu oka. Bezkontaktowe badanie biometryczne jest też związane z mniejszym ryzykiem powstania jakichś błędów pomiarowych.

Na czym polegają przygotowania do biometrii optycznej oka?

Samo badanie z użyciem biometru optycznego nie jest skomplikowane, jednak wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Przed badaniem pacjent powinien zmyć makijaż i wyjąc z oczu soczewki kontaktowe.

Podanie przed badaniem znieczulenia jest konieczne jedynie w przypadku wykonywania badania z wykorzystaniem ultrasonografu. W przypadku nowoczesnych biometrów optycznych takiej konieczności już nie ma. Samo badanie przeprowadzane jest też znacznie szybciej. W ofercie Poland Optical znajduje się biometr optyczny AL.-Scan Nidek, który do pomiaru długości osiowej gałki ocznej, głębokości komory przedniej oka, promienia krzywizny rogówki, centralnej grubości rogówkowej, wielkości źrenicy oraz odległości white-to-white potrzebuje zaledwie 10 sekund. Wszystkie te pomiary wykonywane są automatycznie, co znacznie zwiększa komfort osoby, która obsługuje urządzenia, komfort pacjenta oraz dokładność otrzymanych pomiarów.

Opisywane urządzenie japońskiej firmy NIDEK ma też wbudowany biometr ultradźwiękowy, który można użyć w przypadkach, gdy automatyczna biometria jest niemożliwa, np. z powodu bardzo zaawansowanej zaćmy.