Dlaczego warto wybrać autorefraktometr Nidek?

Kategoria: Blog

Autorefraktometry, czyli okulistyczne urządzenia diagnostyczne, które służą do wykonywania komputerowego badania wzroku, są obecnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia praktycznie każdego gabinetu okulistycznego oraz każdego gabinetu optometrysty. Dzięki wykonywanemu z użyciem autorefraktometru badaniu możliwe jest dokonanie szybkiego, obiektywnego pomiaru refrakcji wzroku. Powszechnie za najlepsze obecnie na rynku tego typu urządzenia uważa się autorefraktometry japońskiej firmy NIDEK. Więcej na ten temat napisaliśmy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.

Jakie jest znaczenie autorefraktometrów?

Refraktometry automatyczne, czyli właśnie autorefraktometry są obecnie jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu okulistycznego i optycznego, a samo wykonywane z ich użyciem badania jest zawsze podstawowym elementem rutynowego badania okulistycznego, i to właśnie od komputerowego badanie wzroku rozpoczyna się sprawdzanie, jaka wada wzroku występuje u pacjenta. Dlaczego urządzenie to jest tak przydatne? Ponieważ pozwala na szybką, obiektywną ocenę refrakcji wzroku, na podstawie pomiarów krzywizny soczewki oka oraz rogówki, co może być wstępem do wykonania później tradycyjnego, subiektywnego badania wzroku z użyciem tablic okulistycznych. Takie badanie jest proste i nieinwazyjne, a  dodatkowo bardzo szybkie i w żaden sposób nie jest nieprzyjemne dla pacjenta, który w trakcie badania musi się po prostu wpatrywać w wyświetlany na ekranie mały przedmiot.

Jak działa autorefraktometr?

Obiektywne badanie refrakcji wzroku odbywa się bez czynnego udziału pacjenta. W trakcie badania urządzenie emituje do badanego oka wiązkę promieniowania podczerwonego i od razu przeprowadza dokładną analizę odbijanej od dna oka wiązki refleksów. Analiza jest możliwa do wykonywania dzięki temu, że autorefraktometr posiada wbudowany procesor, który jest w stanie na podstawie badanych refleksów generować dane, które pokazują dokładną wadę refrekcji u pacjenta z uwzględnieniem mocy sfery, mocy cylindra oraz jego osi. Oprócz tego autorefraktometr, dzięki posiadaniu funkcji keratometrii, jest również w stanie dokonać pomiaru mocy i promienia krzywizny rogówki.

Zalety nowoczesnych autorefraktometrów NIDEK

Najbardziej cenionymi obecnie na rynku refraktometrami automatycznymi są te produkowane przez japońską firmę NIDEK. W ofercie Poland Optical znajdują się zarówno autorefraktometry stacjonarne NIDEK, jak i urządzenie przenośne. Dlaczego sprzęt firmy NIDEK jest tak bardzo ceniony przez okulistów i optometrystów?

Przede wszystkim dlatego, że firma NIDEK odpowiada na potrzeby swoich użytkowników i zawsze stara się, żeby tworzone przez nią urządzenia okulistyczne i optyczne były jak najwygodniejsze do stosowania. Najnowsze urządzenie NIDEK, czyli autorefraktometr NIDEK ARK-F jest w stanie zautomatyzować wiele czynności. Urządzenie po umieszczeniu przez pacjenta brody na oparciu jest w stanie np. samodzielnie, automatycznie wykryć pozycję oczu i rozpocząć dokonywanie pomiaru, bez konieczności wciskania żadnych przycisków, co pozwala skrócić czas potrzebny do ustawienia urządzenia. Dodatkowo urządzenie ARK-F ma również funkcję prowadzenia głosowego, co jeszcze bardziej usprawnia sam pomiar.

Nie oznacza to jednak, że autorefraktometr nie daje możliwości dokonania pomiaru manualnego. Daje i to przy użyciu dużego 7-calowego ekranu dotykowego. Wszystkie funkcje i ustawienia można korygować naciskając na nim odpowiednie ikony. Dokonanie precyzyjnych pomiarów jest możliwe dzięki zastosowani metody obrazowania obszaru szerokiej źrenicy. Dzięki temu możliwe jest dokonanie pomiaru refrakcji w obszarze do 6 mm średnicy. Urządzenie jest w stanie także wskazać różnicę pomiędzy refrakcją szerokiego pola a refrakcją pola centralnego. Oprócz tego, dzięki zastosowaniu projekcji pierścienia, ARK-F może zredukować błędy pomiaru krzywizny rogówki spowodowane opadającą powieką.