Komputerowe badanie wzroku

Kategoria: Blog

Autorefraktometr

W XXI wieku hasło „komputerowe badanie wzroku” jest obecne na witrynach praktycznie każdego większego salonu optycznego czy gabinetu okulistycznego. Na czym dokładnie polega takie badanie i czy poprzez jego wykonanie można dokładnie określić wadę wzroku i dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne, dowiedzą się Państwo z najnowszego wpisu na blogu Poland Optical. Zachęcamy do lektury.

Na czym polega komputerowe badania wzroku

Do komputerowego badania wzroku służy autorefraktometr – refraktometr automatyczny. To specjalistyczne urządzenie umożliwia wykonanie badania ostrości wzroku na podstawie dokonanych pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Badanie przy użyciu autorefraktometru jest badaniem przedmiotowym, co oznacza, że odbywa się bez czynnego udziału pacjenta. Jedynym zadaniem badanej osoby jest patrzenie przez mały otwór refraktometru na oddalony kształt. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie po kilka sekund dla każdego oka. W trakcie jego trwania do oka wpuszczona jest nieszkodliwa wiązka promieni podczerwonych. Następnie, powstałe na skutek tej wiązki refleksy od układu optycznego oka poddawane są precyzyjnej analizie, po czym autorefraktometr dokonuje przeliczenia zebranych w trakcie badania informacji na wielkość refrakcji oka.
Pomimo dość dużej dokładności uzyskanych poprzez wykonanie takiego badania wyników, musimy wiedzieć, że komputerowe badanie wzroku nie wystarcza do prawidłowego dobrania szkieł korekcyjnych. Badanie nie umożliwia bowiem praktycznej weryfikacji dobranych przez autorefraktometr mocy szkieł i przed ostatecznym doborem konieczne jest sprawdzenie, jak pacjent widzi w dobranej w ten sposób korekcji i w razie potrzeby jej skorygowanie.