Badanie pola widzenia – Perymetria

Kategoria: Blog

autorefraktometr

Badanie pola widzenia wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu – polomierza. Polega ono na ocenie różnicującej czułości siatkówki na światło. Poddawana badaniu siatkówka ma za zadanie odróżnić jasny element w postaci znacznika testowego od luminancji tła. Czułość siatkówki u każdego jest najwyższa w centrum siatkówki i zmniejsza się ku jej obwodowi. Celem badania jest dokładne określenie wielkości przestrzeni widzenia nieruchomym okiem. Dzięki czemu można określić potencjalne ubytki w polu widzenia. Przyczyną zaobserwowanych ubytków może być powstanie zmian chorobowych w samej siatkówce lub przerwanie łączności pomiędzy nią a ośrodkami wzrokowymi w mózgowiu.

Przebieg badania

Badanie standardowo wykonywane jest u osób z podejrzeniem chorób siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Wykonywana przy pomocy polomierza perymetria jest również podstawowym testem diagnostycznym u pacjentów chorujących na jaskrę. Przed wykonaniem badania pacjent nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jedynym wymogiem jest maksymalne skupienie podczas trwania badania, ponieważ pole widzenia określa się na podstawie odpowiedzi osoby badanej.

Perymetria wykonywana jest w pozycji siedzącej, dla każdego oka oddzielnie. Pacjent opiera brodę i czoło o podparcia urządzenia i kieruje wzrok w czaszę polomierza. W trakcie badania zadaniem pacjenta jest ciągłe wpatrywanie się w ustawiony w centrum czaszy punkt. W innych miejscach obserwowanego pola pojawia się jasny znaczek, który ma określoną średnicę oraz stopień natężenia światła. Znaczek porusza się wzdłuż południkiem i zadaniem pacjenta jest zasygnalizowanie momentu w którym przygasa lub całkowicie znika.
Badanie perymetryczne trwa około kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne.