Badanie dna oka

Kategoria: Blog

Oftalmoskopia

Badanie dna oka wykonuje się w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu siatkówki, błony naczyniowej oraz nerwu wzrokowego. Zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem na blogu czołowego w Polsce dystrybutora urządzeń okulistycznych, firmy Poland Optical.

Oftalmoskopia lub wziernikowanie

Są to inne powszechnie stosowane nazwy badania polegającego na rozszerzeniu źrenicy pacjenta i wpuszczeniu przez nią w celu oświetlenia dna oka wiązki światła. Pierwsze badania dna oka w celach diagnostycznych były wykonane już w połowie XIX wieku. Wtedy to właśnie niemiecki lekarz Hermann von Helmholtz wynalazł oftalmoskop. Urządzenie to, w nieco rozbudowanej formie, stosowane jest do dziś.

Przebieg badania i wskazania

Wpuszczana przez źrenice wiązka światła przechodzi kolejno przez soczewkę, ciało szkliste i dociera do dna oka, dzięki czemu przeprowadzający badanie lekarz okulista uzyskuje możliwość ocenienia stanu siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego. Oftalmoskopia umożliwia także rozpoznanie chorób ogólnoustrojowych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Regularnemu wykonywaniu badania dna oka powinny się poddawać osoby cierpiące na takie ogólne choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroby krwi oraz cukrzyca oraz osoby które stosują niektóre leki w terapii chorób nowotworowych i neurologicznych.