Dioptrie w okulistyce i optometrii

Kategoria: Blog

Określenie u pacjenta ilości dioptrii ma na celu przekazanie innym okulistom, optykom lub optometrystom informacji o tym, w jaki sposób, czyli jak mocno, soczewka lub cały układ optyczny oka u pacjenta skupiają, lub rozpraszając przechodzące przez nie światło. Określenie ilości dioptrii ma więc na celu wskazanie wielkości i rodzaju zdiagnozowanej u pacjenta wady wzroku. W dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical opisujemy, czym dokładnie jest dioptria i jakie mogą być jej wartości.

Jaka jest definicja dioptrii?

Dioptria to sposób określenia siły, z jaką załamywane są przechodzące przez soczewkę lub przez układ optyczny promienie świetlne. Inaczej dioptria jest jeszcze nazywana miarą zdolności zbierającej (inaczej skupiającej), mocą optyczną lub dioptrażem. W definiowaniu mocy optycznej stosowane jest pojęcie ogniskowej, czyli podawanego w metrach rzeczywistego bądź rozpraszającego punktu, w którym załamane w układzie optycznym promienie się przecinają. Dioptria jest odwrotnością ogniskowej i podawana jest w postaci liczby, której wymiarem jest odwrotność metra 1/m.

Dokładniej tłumacząc znaczenie terminu dioptria, należy stwierdzić, że soczewka ma zdolność skupiającą na poziomie jednej dioptrii, jeżeli ogniskowa wynosi 1 metr i jeżeli więc soczewka jest mocniejsza i wszystkie załamane przez nią promienie są skupione w odległości 50 cm od jej środka, moc soczewki wynosi 2 dioptrie.

W jaki sposób stosowane są dioptrie w okulistyce i w optometrii?

W zależności od wielkości i rodzaju wady wzroku u pacjenta, zdolności skupiające soczewek mogą przyjmować wartości dodatnie lub ujemne. Określenie mocy skupiającej jest możliwe poprzez wykonanie dokładnego badania wzroku u pacjenta.

Takie działania składają się zazwyczaj z dwóch etapów. Najpierw wykonywane jest z użyciem autorefraktometru komputerowe badanie wzroku, które umożliwia obiektywne określenie wielkości, występującej u pacjenta wady wzroku, a później przeprowadzane jest z zastosowaniem soczewek próbnych oraz tablic okulistycznych subiektywne badanie wzroku pacjenta. W tym przypadku podczas dobierania mocy korekcji wady wzroku, brane jest pod uwagę też to, jak pacjenta się czuje z zastosowaniem konkretnej mocy korekcji. W obu przypadkach wielkość wady wzroku i moc potrzebnych do ich korekty soczewek korekcyjnych lub szkieł kontaktowych jest określana w dioptriach.