Na czym polega badanie całego oka w lampie szczelinowej?

Kategoria: Blog

lampa szczelinowa

Badanie całego oka przeprowadza się z zastosowaniem lampy szczelinowej (biomikroskopu). Biomikroskop pozwala na obejrzenie i ocenę całego oka. W początkowej fazie badania dokonuje się oceny stanu przedniej części oka, czyli fragmentu od rogówki do soczewki.

Lampa szczelinowa jest głównym narzędziem pracy okulisty. Pozwala ocenić budowę struktur oka i postawić diagnozę. Urządzenie może zostać dodatkowo wyposażone w dodatkową soczewkę, dzięki czemu możliwe jest zbadania również dna oka.

Badanie w lampie szczelinowej jest częścią rutynowego badania okulistycznego. Po badaniu nie występują żadne poważne powikłania. Może jednak ujawniać się przejściowe zaburzenie widzenia (tzw. olśnienie) i nieostre widzenie, ustępujące po kilku minutach, które spowodowane jest silnym światłem lampy szczelinowej. Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzany w razie potrzeby. Oko oświetlane jest normalnym światłem widzialnym, które nie jest szkodliwe.

Jak przygotować się do badania lampą szczelinową?

Podczas badania oka lampą szczelinową najczęściej poszerza się źrenice, co przyczynia się, w zależności od specyfiki zastosowanego leku, ustępujące po kilku lub kilkunastu godzinach nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Warto zatem zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. W czasie badania pacjent powinien leżeć spokojnie, spoglądając daleko przed siebie lub na wprost. Przez cały czas głowa i broda pacjenta spoczywa oparta na podpórce lampy szczelinowej. Nie należy zmieniać pozycji głowy, ponieważ nawet niewielkie poruszenie może sprawić, że obraz w mikroskopie będzie nieostry.

Dzięki lampie szczelinowej lekarz może ocenić zmiany w całej siatkówce — od jej początku aż do końca, czyli do nerwu wzrokowego. Nerw wzrokowy, niewidoczny bez rozszerzenia źrenicy, utworzony jest z włókien nerwowych siatkówki.