Badanie biometryczne oka pozwala na pomiar długości osiowej gałki ocznej i odległości między różnymi strukturami oka. Współcześnie stosuje się dwie podstawowe metody badania biometrycznego:
- biometria ultradźwiękowa (USG) wykorzystuje fal ultradźwiękowych do mierzenia odległości między poszczególnymi strukturami oka. Badanie jest kontaktowe, co znaczy, że niezbędny jest bezpośredni kontakt głowicy aparatu z okiem pacjenta.
- biometria optyczna nie wymaga kontaktu z gałką oczną pacjenta. Badanie wykonuje się na podstawie techniki optycznej tomografii kohorencyjnej (OCT).
Wskazanie do badania biometrycznego oka
Biometr optyczny pozwala przeprowadzić kompleksowe badania, mające na celu:
- pomiar optyczny gałki ocznej
- monitorowanie postępu wysokiej krótkowzroczności
- pomiar mocy optycznej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej wszczepianej po usunięciu zaawansowanej zaćmy
- pomiar mięśni gałkoruchowych w oczodole
- pomiar głębokości komory przedniej oka i/lub grubości soczewki
- pomiar nowotworów wewnątrzgałkowych i/lub w oczodole
- ocena reflektywności wewnętrznej poszczególnych struktur w oku
Przed badaniem pacjent powinien dokładnie zmyć makijaż i zdjąć soczewki kontaktowe. Badanie przeprowadza się po wcześniejszym delikatnym znieczuleniu rogówki, ponieważ końcówka sondy może być przykładana do powierzchni oka. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich uczuleniach na leki znieczulające. Podczas badania pacjent spokojnie siedzi lub leży. Jeżeli badanym okiem zauważa światło świecące z przykładanej sondy, to należy się w nie wpatrywać. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów głową ani cofać głowy bez wcześniejszego polecenia lekarza. Podczas badania oraz bezpośrednio po nim pacjent może mieć lekko zamglone widzenie.
Jeśli po badaniu pojawi się silne zaczerwienienie oka, które utrzymuje się dłużej niż jedną dobę lub ujawnia się wydzielina ropna z oka, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.