Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Kategoria: Blog

komputerowe badanie wzroku

Coraz więcej badań diagnostycznych wzroku wykonywanych jest przy użyciu komputera. Komputerowe badanie wzroku przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania ostrości widzenia pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że pomimo nazwy, zawierającej słowo „komputerowe”, podczas badania wcale nie stosuje się komputerów, lecz specjalistyczne urządzenie — refraktometr automatyczny, czyli autorefraktometr.

Jak działa autorefraktometr?

Badanie autorefraktometrem trwa ok. kilku sekund dla każdego oka i jest całkowicie bezbolesne. Polega na wpuszczeniu do oczu nieszkodliwej wiązki promieni podczerwonych. Następnie dokonywana jest analiza ich refluksów od układu optycznego oka. Procesor komputera umieszczonego w autorefraktometrze dokonuje przeliczeń zebranych podczas badania danych na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta.

Badanie autorefraktometrem nie wymaga czynnego udziału pacjenta. Wyniki pozwalają określić przybliżoną wartość korekcji optycznej, dlatego na ich podstawie nie można dobrać okularów korekcyjnych. Nie ma też możliwości na tej podstawie zweryfikować dobranej przez autorefraktometr mocy szkieł. Niezbędne jest sprawdzenie i potwierdzenie, jak dany pacjent widzi w sugerowanej korekcji oraz dostosowanie jej mocy dla osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta.

Podczas doboru odpowiednich okularów niezbędny jest czynny udział pacjenta, który opisuje swoje subiektywne odczucia związane z proponowaną mocą soczewek korekcyjnych. W ten sposób można osiągnąć prawidłową ostrość wzroku wraz z optymalnym komfortem widzenia, dopasowanym do indywidualnych preferencji pacjenta.

Komputerowe badanie wzroku jest jednym z elementów kompleksowej diagnostyki lekarskiej. Jego wykonanie przyspiesza i ułatwia w znacznym stopniu proces określenia refrakcji wzroku. Warto pamiętać, że właściwie dobrana korekcja wzroku jest bardzo ważna. Chroni przed możliwymi konsekwencjami dobrania nieodpowiedniej optyki, do których zaliczamy m.in. zaburzenia widzenia, bóle głowy, zawroty głowy, pieczenie oczu, nudności.