Czym jest i jak działa funduskamera — jakich informacji udziela badanie z wykorzystaniem tego urządzenia?

Kategoria: Blog

W ostatnich latach, nie tylko w gabinetach okulistycznych, ale także  w innego rodzaju przychodniach służby zdrowia coraz częściej korzysta się z funduskamery, czyli z nowoczesnego urządzenia diagnostycznego, które umożliwia szybkie wykonanie badanie dna oka oraz angiografię fluoresceinową. Poprzez sprawdzenie zmian, do których zaczyna dochodzić w gałce ocznej, możliwe jest po prostu nie tylko sprawdzenie stanu zdrowia oczu, ale także np. osiągane wyniki leczenia i postępy różnego typu schorzeń i chorób kardiologicznych oraz np. retinopatii cukrzycowej. Jakie dokładnie informacje można uzyskać poprzez wykonanie badanie z wykorzystaniem funduskamery?

Jak działają funduskamery?

Funduskamera to wielofunkcyjne, przenośne urządzenie, którego stosowanie w gabinetach leczniczych pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian w oku, które mogą wskazywać na powstawanie wad wzroku i chorób oczu lub różnego typu chorób ogólnoustrojowych. Wykonanie w zwykłym gabinecie lekarskim z użyciem funduskamery badanie dna oka pozwala m.in. na szybkie zdiagnozowanie cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Dużą zaletą wykorzystywania w tym celu funduskamery jest to, ze takie badanie może być wykonane bez konieczności wcześniejszego rozszerzenia źrenic.

Działanie funduskamery opiera się na pośredniej oftalmoskopii okularowej. Wykonanie badanie funduskamerą pozwala lekarzowi lub pielęgniarce na uzyskanie przekształconego w wybrany przez siebie sposób obrazu da oka. Osoba przeprowadzająca badanie może m.in. wybrać wielkość powiększenia obrazu oraz kąt widzenia. Uzyskany obraz dna oka jest bardzo wyraźny i kolorowy, co sprawia, że dużo łatwiej jest z niego wyczytać niezbędne informacje i zdiagnozować ewentualne problemy.

Jakie są możliwości funduskamer, dlaczego warto je stosować?

Podstawowym rodzajem badania, które można wykonać z użyciem funduskamery jest wspomniane już wcześniej badanie dna oka. Urządzenie to ma jednak także inne możliwości. Z jego użyciem możliwe jest bowiem przeprowadzenie angiografii fluoresceinowej. W tym celu funduskamera jest jednak wykorzystywana już niemal wyłącznie w gabinetach okulistycznych, ponieważ do przeprowadzenia angiografii konieczne jest wcześniejsze podanie pacjentowi fluorosceiny, czyli kontrastu. 10-procentowy roztwór soli sodowej fluoresceiny jest podawany dożylnie. Kontrast musi wypełnić naczynia krwionośne i wybarwia się na zielono. Takie przygotowanie do badania sprawia, że wykonując angiografię lekarz otrzymuje obraz, na którym jest dokładnie widoczny kształt naczyń oraz kierunek przepływu krwi, dzięki czemu możliwe jest dokonanie precyzyjnej diagnozy powstałych zmian naczyniowych.