Co to jest foropter?

Kategoria: Blog

foropter

Foropter to jedno z urządzeń do diagnostyki okulistycznej. Dzięki niemu można dobrać właściwe szkła do okularów u pacjentów z wadami wzroku. Foropter został wymyślony na początku XX wieku przez Henrego DeZenga, a następie opatentowany w 1921 roku. Od tamtych czasów wiele firm produkuje te urządzenia. Z biegiem lat foroptery ewluowały, obecnie na rynku dostępne są nawet wersje elektroniczne.

Gabinet w urządzeniu

Nowoczesny foropter wyposażony jest w wiele soczewek i filtrów, dzięki którym można w miarę szybko i rzetelnie dobrać właściwą korekcję okularową dla pacjenta, zarówno z krótkowzrocznością jak i nadwzrocznością. Foropter po prostu obsługuje się pokrętłami, dzięki którym zmienia się różne ustawienia soczewek dodatnich i ujemnych, oraz cylindrycznych (w przypadku pacjenta z astygmatyzmem), by dobrać pacjentowi najlepsze szkła do okularów. Jest wygodniejszy niż tradycyjna kaseta ze szkłami, które trzeba wkładać i wyjmować z oprawek okularów do badań. Nowoczesne foroptery wyposażone są również w filtry pozwalające na przeprowadzenie różnych testów i badań. Najprościej mówiąc, to po prostu duże okulary, w których w kilka sekund można zmienić parametry szkieł.

Jak wygląda badanie?

Badanie foropterem jest całkowicie bezbolesne. Pacjent musi po prostu odpowiadać na pytania zadawane przez specjalistę, który prowadzi badanie. Najpierw badane jest jedno oko, gdy dobierze się dla niego najlepszą korekcję, dopiero przechodzi się do drugiego oka. Na końcu sprawdza się odczucia pacjenta z finalnymi ustawieniami dla obu oczu. Wielu optometrystów dobraną korekcję i tak finalnie wstawia z klasyczne oprawki z kasty okulistycznej i prosi pacjenta o założenie ich. Pacjent musi rozejrzeć się po gabinecie albo nawet przejść kilka kroków i stwierdzić, czy dane szkła poprawiają jego komfort widzenia. Na badanie warto poświęcić więcej czasu, by specjalista mógł cierpliwie próbować różnych ustawień soszewek. Rzetelne wykonanie badanie zaowocuje idealnie dobranymi okularami i dobrym widzeniem przez kilka lat.