Badania ostrości wzroku

Kategoria: Blog

optotypy

Ludzki organizm – precyzyjna konstrukcja

Ludzki organizm to nadzwyczajnie precyzyjny mechanizm, doskonały w swojej złożoności i niedoskonały w swojej prostocie. Już od pierwszych chwil po narodzeniu, a tak naprawdę już na długo przed nim, jesteśmy narażeni na szereg chorób i dysfunkcji. Potrafią one niezwykle utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkich zagrażających nam dolegliwości, dbamy o swoje zdrowie, chodzimy na wizyty kontrolne do lekarzy i poddajemy się prewencyjnym testom i obserwacjom.

Najnowszy wpis na blogu firmy Poland Optical, dotyczy badań ostrości wzroku. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat wykrywania wad oczu, zapraszamy do dalszej lektury.

Prewencyjne badania oczu

Wzrok jest jednym z pięciu zmysłów i naszym podstawowym czynnikiem poznawczym. Bardzo ważne jest odpowiednie kontrolowanie jego sprawności od najmłodszych lat i ewentualnie korygowanie wad, które mogą w nim wystąpić. Badanie ostrości wzroku jest podstawową metodą kontroli prawidłowego funkcjonowania oczu. Do jego przeprowadzenia używa się najczęściej wyświetlacza optotypów.

Wyświetlacz optotypów

Wyświetlacz optotypów jest wielofunkcyjnym ekranem LCD, na którym pokazywane są szeregi znaków, liter bądź obrazów. Służy on do określenia sprawności wzroku pacjenta i wychwycenia ewentualnie zaistniałej wady, poprzez odczytywanie wyświetlanych symboli z odległości od dwóch do siedmiu metrów. Wynik ustalany jest na podstawie najmniejszego znaku, który pacjent jest w stanie odczytać z danej odległości. Przedstawia się go w postaci ułamka, który jest stosunkiem odległości, z której badany odczytuje optotypy, do najmniejszego prawidłowo rozpoznanego przez pacjenta znaku. Badanie może wydawać się trywialne dla kogoś, kto pamięta odczytywanie liter z tablicy w gabinecie lekarskim jeszcze z lat dziecięcych, jednak ta metoda pozwala na wychwycenie i zobrazowanie wszystkich podstawowych wad narządu wzroku, jak krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność. Badanie ostrości wzroku należy wykonywać regularnie, żeby jak najwcześniej  wykryć jego ewentualne dysfunkcje.