Jaskra. Czym jest i co powoduje

Kategoria: Blog

Laserowa korekcja wzroku

Jaskra jest powszechną chorobą oczu, niezwykle ciężką do wykrycia w swoim wczesnym stadium. O jej obecności dowiadujemy się najczęściej przypadkowo, podczas przeprowadzania badań okulistycznych. Dolegliwość ta może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, jednak kiedy już się pojawią, potrafią być niezwykle groźne i uciążliwe. Do jej symptomów należą m.in. silny ból oka, palpitacje serca, wymioty oraz bóle głowy i brzucha. Finalnym efektem nieleczonej choroby może być nawet znaczne ograniczenie pola widzenia, bądź całkowita utrata wzroku.

Jaskra powodowana jest przez zamknięcie odpływu cieczy wodnistej, która odpowiada za odżywianie tkanek i utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku. W efekcie nagromadzenia cieczy wodnistej, ciśnienie w oku wzrasta, co prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Sposoby leczenia jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a jej kuracja nastawiona jest na minimalizowanie i zahamowanie szkód, które może wyrządzić. W tym celu stosuje się kilka metod:

Farmakoterapia – polega na podawaniu pacjentowi kropli do oczu, które mają za zadanie zmniejszyć produkcję cieczy wodnistej bądź usprawnienie jej odpływu z gałki ocznej.

Laseroterapia – która polega na wysyłaniu impulsów laserowych do właściwych struktur gałki ocznej, czego efektem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego o około 30%.

Jednak najbardziej innowacyjną metoda leczenia jaskry są zabiegi i operacje chirurgiczne, przy użyciu specjalistycznego fakoemulsyfikatora.

Jak działa fakoemulsyfikator

Fakoemulsyfikator jest specjalistycznym urządzeniem do operacji jaskry. Służy do rozbijania starej i zużytej soczewki pacjenta za pomocą fal ultradźwiękowych bądź strumienia płynu i pobraniu powstałej, rozwałkowanej masy. Pozwala to na pozbycie się nagromadzonej i niepotrzebnej substancji przez wąski tunel w rogówce, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w gałce ocznej. Wynalezienie fakoemulsyfikatora było absolutną rewolucją w operowaniu jaskry. W stosunku do innych metod operacyjnych, po fakoemulsyfikacji nie ma konieczności zakładania szwów, rana goi się szybciej, a ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego jest znacznie mniejsze niż podczas stosowania innych metod. Obecnie technika stosowana przy użyciu fakoemulsyfikatora jest najskuteczniejszym sposobem chirurgicznego leczenia jaskry.