W co wyposażony jest nowoczesny gabinet okulistyczny?

Kategoria: Blog

okulista

Wyposażenie nowoczesnych gabinetów okulistycznych składa się z wielu różnego typu elementów. W każdym tego typu gabinecie musi się znaleźć konieczny do wykonywania pracy sprzęt medyczny, meble oraz wiele innych elementów wykończenia. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical dokładniej opisujemy, jakie są najważniejsze elementy wykończenia i wyposażenia gabinetów okulistycznych.

Przede wszystkim sprzęt i narzędzia okulistyczne

Podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu okulistycznego są oczywiście różnego typu urządzenia okulistyczne, które umożliwią lekarzowi wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Tak naprawdę jednak nie w każdym gabinecie musi się znajdować cała aparatura diagnostyczna. Zazwyczaj w gabinetach znajdują się tylko podstawowe urządzenia, które służą do wykonania podstawowych badań oczu i wzroku. Reszta sprzętu okulistycznego, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, znajduje się z kolei w innych gabinetach lub w innych pomieszczeniach.

Obecnie w diagnostyce okulistycznej wykorzystuje się bardzo dużo urządzeń. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Autorefraktometry, które pozwalają szybko sprawdzić u pacjenta ewentualne wady refrakcji, co jest wstępem do późniejszego dobrania okularów korekcyjnych,
  • Perymetry komputerowe, które umożliwiają wykonanie badania pola widzenia,
  • Tonometry, służące do wykonywania pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • Tomografy komputerowe, które pozwalają dokładnie zeskanować siatkówkę i ciało witralne oka,

Oprócz nich w gabinetach okulistycznych mogą się znajdować także takie urządzenia, jak pachymetr, angiograf fluorosceinowy, topograf rogówki czy autorefraktometr.

Meble okulistyczne

W każdym gabinecie musi się także znaleźć miejsce dla odpowiednich mebli okulistycznych. W podstawowym zakresie wyposażenia gabinetu okulistycznego znajdują się zawsze biurko lekarza, unit okulistyczny i stoliki okulistyczne. Szczególnie ważnym elementem wyposażenia jest unit okulistyczny, czyli mebel, który zapewnia przede wszystkim odpowiednią wygodę pacjentowi. Dzięki zasilaniu elektrycznemu i możliwości podłączenia do niego urządzeń okulistycznych ułatwia również zadanie okuliście w wykonywaniu badań i prostych zabiegów.

Wyposażenie dodatkowe

W żadnym gabinecie okulistycznym nie może także zabraknąć różnego typu wyposażenia dodatkowego, czyli przede wszystkim rzutników optotypów, które umożliwiają wyświetlanie na poziomej płaszczyźnie, służących badaniu wzroku i doborowi odpowiedniej mocy okularów lub soczewek korekcyjnych, litery lub symbole. Rzutniki optotypów w nowoczesnych gabinetach okulistycznych już dawno zastąpiły stosowane wcześniej tablice okulistyczne, przede wszystkim ze względu na wygodę ich stosowania.