Czym jest i do czego służy foropter?

Kategoria: Blog

foropter

Jednym z najbardziej zaskakujących pacjentów urządzeń, które znajdują się w gabinetach okulistycznych, są foroptery automatyczne. Ze względu na swoje rozmiary oraz nieregularne kształty, urządzenia te w zasadzie niczym nie przypominają innego stosowanego w diagnostyce okulistycznej sprzętu. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical dokładniej opisujemy foroptery, przedstawiamy krótko ich historię oraz tłumaczymy, w jakich przypadkach konieczne może być wykorzystanie foroptera w diagnostyce.

Co to jest foropter, jakie jest jego zastosowanie?

W gabinetach okulistycznych mogą być wykorzystywane zarówno manualne, jak i automatyczne foroptery. Urządzenia te często znajdują się także w gabinetach optometrystów. Ich głównym zastosowaniem jest określenie wady wzroku u pacjenta. Jak już wspomnieliśmy, foroptery są jednymi z najdłużej wykorzystywanych urządzeń w diagnostyce okulistycznej. Pierwszy foropter powstał jeszcze na początku XX wieku. Wtedy nie były to jednak jeszcze w pełni urządzenia diagnostyczne, tylko sprzęt manualny. Stworzone wówczas foroptery były po prostu rozbudowanymi okularami, w których można było nakładać na siebie soczewki różnej mocy, dzięki czemu możliwe było szybkie i dokładne określenie u pacjenta wielkości wady refrakcji wzroku i dopasowanie do niej odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych.

Określenie wady refrakcji wzroku z wykorzystaniem foroptera

Dziś w gabinetach okulistycznych także stosuje się tego typu foreptery. W niektórych jednak wykorzystuje się także bardziej nowoczesne i szybsze w stosowaniu elektroniczne foroptery automatyczne. W tego rodzaju urządzeniach wzrok pacjenta sprawdzany jest poprzez badanie jego reakcji na wyświetlane w różnych odległościach punkty świetlne. Foroptery automatyczne to tak naprawdę komputery, w których po wykonaniu badania pokazywany jest uśredniony wynik badania wady wzroku pacjenta. Teoretycznie na podstawie otrzymanego wyniku można by nawet od razu przepisać receptę na okulary korekcyjne, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest najpierw potwierdzenie otrzymanych wyników, poprzez wykonanie badania manualnego.

Komputerowe badanie wzroku ma po prostu swoje ograniczenia. Przede wszystkim jest to badanie obiektywne, czyli takie, które podaje wynik bez sprawdzenia reakcji pacjenta na określoną moc korekcji wzroku i bez uwzględnienia jego komfortu widzenia. Po wykonaniu badania foropterem automatycznym konieczne jest więc jeszcze potwierdzenie wyników badania z wykorzystaniem foroptera manualnego. Tak naprawdę nawet można się ograniczyć tylko do badania z wykorzystaniem urządzenia manualnego, ale w ten sposób dobór mocy korekcji wzroku zajęłoby po prostu więcej czasu. Oprócz tego badanie z wykorzystaniem foroptera elektrycznego umożliwia nie tylko wstępne sprawdzenie wady refrakcji wzroku, ale także daje dane na temat rozstawu i kąta, pod jakim pacjent patrzy przez soczewkę, dzięki czemu można znacznie zwiększyć jego późniejszy komfort widzenia.