Wykorzystanie topografu w badaniu rogówki

Kategoria: Blog

topograf

Topografia rogówki to bardzo często wykorzystywane badanie diagnostyczne, które służy do wykonania barwnych map kształtu i krzywizn rogówki oka. Badanie z wykorzystaniem topografu rogówkowego jest bezdotykowe i bezinwazyjne. Pozwala za to lekarzowi uzyskać wiele przydatnych informacji, które znacznie ułatwiają dobór odpowiednich soczewek kontaktowych oraz które pozwalają szybko wykryć różnego rodzaju choroby rogówki. Na czym dokładnie polega topografia rogówki? W jakich celach najczęściej wykonuje się tego typu badania?

Co to jest topografia rogówki?

Topografia rogówki to badanie komputerowe, które przeprowadza się w celu uzyskania kompleksowych informacji na temat kształtu rogówki. W trakcie badania tworzy się barwną mapę rogówki, na której są zobrazowane wszystkie znajdujące się w tym fragmencie oka krzywizny. Najnowocześniejsze topografy rogówkowe do dokładnego zobrazowania krzywizny rogówki wykorzystują tzw. kręgi Placido oraz zdjęcia z kamery Scheimpflunga. Wykonane w taki sposób badania dają bardzo dużo informacji, które można wykorzystać do dobrania dla pacjentów idealnych soczewek kontaktowych, soczewek wewnątrzgałkowych (IOL) lub do zaplanowania dalszych badań diagnostycznych.

W jakich przypadkach wskazana jest topografia rogówki?

Badanie z wykorzystaniem topografu rogówkowego jest niezbędnym elementem doboru dla pacjentów odpowiednich sztywnych soczewek kontaktowych, czyli takich, które są wykorzystywane w korygowaniu różnych wad wzroku – m.in. krótko- lub dalekowzroczności, połączonych z astygmatyzmem lub po prostu bardzo dużych wad wzroku. Badania topografem rogówkowym są również niezbędne przed różnego rodzaju zabiegami laserowymi na rogówce, np. przed laserową korekcją wzroku. Badanie to jest również konieczne do obliczania mocy soczewki wewnątrzgałkowej, która będzie zastosowana podczas operacji usunięcia zaćmy. Z kolei już po wykonaniu zabiegów, topografia pozwala ocenić, czy nie spowodował on pogorszenia stanu rogówki oraz zdiagnozować ewentualne pooperacyjne deformacje rogówki.

Na czym polega topografia rogówki?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu topografia rogówki to badanie, które jest całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe. Nie wymaga też żadnych wcześniejszych przygotowań pacjenta, czyli np. podania kropli rozszerzających źrenice. Podczas badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej, z brodą i czołem opartymi na podpórce urządzenia. Przed pacjentem znajduje się specjalna, oświetlona czerwonym światłem i pokryta czarnymi, współśrodkowymi pierścieniami czasza, W trakcie badania pierścienie te odbijają się na rogówce badanego oka. Jedynym zadaniem pacjenta jest wpatrywanie się na centralnie umieszczony w głowicy pomiarowej punkt fiksacyjny. Celem badania jest zarejestrowanie wszelkich odbić światła na rogówce. Informacje na temat stanu rogówki są otrzymywane na podstawie analizy szerokości i zniekształceń tych odbić.

Otrzymana w wyniku wykonanie badania mapa rogówki jest przedstawiana dwu- i trójwymiarowo. Na podstawie otrzymanej mapy okulista jest w stanie ustalić plan dalszego leczenia lub dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe bądź wewnątrzgałkowe.