W jaki sposób zdiagnozować jaskrę?

Kategoria: Blog

Jaskra

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Może doprowadzić do pogorszenia, a nawet do utraty wzroku, poprzez zawężenie pola widzenia. Jest to druga najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie, co ciekawe dotyczy częściej kobiet oraz Azjatów.

Jaskra jest chorobą, która nie daje wyraźnych symptomów. Przydatna jest wiedza na temat tego, czy któryś z członków rodziny nie choruje na tę chorobę lub nie chorował na nią w przeszłości. Ważna jest regularna kontrola oka, którą można wykonać u okulisty przy pomocy specjalistycznego sprzętu okulistycznego, bo tylko w ten sposób można wcześnie wykryć to schorzenie. Specjalista przeprowadza wywiad lekarski i ocenia stopień ryzyka zachorowania na jaskrę, a potem wykonuje badanie budowy dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, kąta przesączania i pola widzenia.

Jakie badania mogą wykryć jaskrę?

Badanie kąta przesączania – wykonuje się je gonioskopem, czyli specjalną soczewką. Podczas tego badania stwierdza się czy ów kąt jest otwarty i szeroki czy zamknięty i wąski. Badanie to jest badaniem inwazyjnym, dlatego wykonuje się je w znieczuleniu gałki ocznej. Można je także wykonać metodą nieinwazyjną, używając do tego aparatu optycznej koherentnej tomografii przedniego odcinka oka zintegrowanego z lampą szczelinową.

Tonometria – polega na pomiarze ciśnienia wewnątrz gałki ocznej specjalnym przyrządem – tonometrem.

Perymetria – to jedno z najbardziej podstawowych badań komputerowych czynności widzenia. Dzięki niemu można zobaczyć ewentualne ubytki w polu widzenia spowodowane jaskrą – takie jak: mroczki czy ograniczenie pola widzenia. Badanie pola widzenia powinno się wykonywać co kilka miesięcy, ponieważ sygnalizuje ono rozwijanie się procesu zaniku wzroku.

Stereoskopowa ocena tarczy – metoda, która służy obrazowaniu tarczy nerwu wzrokowego to oftalmoskopia. Służy ona ocenie ewentualnych ubytków widzenia. Specjalista zajmuje się badaniem kształtu, zagłębień, proporcji, symetrii i wielkości tarczy.

Podstawowym czynnikiem, który może wskazywać na ryzyko zachorowania na jaskrę jest podwyższone ciśnienie gałki ocznej, dlatego należy wykonywać to badanie regularnie co 2 lata. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę powinny je wykonywać co 12 miesięcy.