Podstawowe narzędzia do obróbki szkieł soczewkowych

Kategoria: Blog

Obróbka szkieł soczewkowych

Szkła soczewkowe to elementy optyczne, które – jak nazwa wskazuje – służą do wykonywania soczewek. Mogą być wykonane z plastiku o podwyższonej odporności, ze szkła lub poliwęglanu. Dzięki soczewkom można korygować ostrość widzenia u pacjentów z problemami ze wzrokiem. Dobór soczewek zależy oczywiście od rodzaju wady wzroku.

Aby jednak soczewki zostały optymalnie przystosowane do użytku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie szkieł soczewkowych, a do tego potrzebne są specjalne narzędzia, którym poświęcony będzie ten artykuł.

Sprzęt niezbędny do obróbki szkieł soczewkowych

Głównym narzędziem do obróbki szkieł soczewkowych jest automat szlifierski. Dzięki niemu można przeprowadzić wszystkie główne etapy przygotowania soczewki, łącznie z precyzyjnym oszlifowaniem brzegów. Nowoczesne automaty umożliwiają automatyczne fazowanie i polerowanie fazowanej powierzchni. Sprawdzają się nawet w przypadku skomplikowanych i wymagających opraw.

Oprócz automatu szlifierskiego konieczne jest zastosowanie również automatu wiercąco-rowkującego. Jak wskazuje jego nazwa, służy do wiercenia oraz rowkowań opraw. Zapewniają bardzo sprawne, a jednocześnie precyzyjne działanie. Nowoczesne automaty zapewniają wiercenie 3D zgodne z krzywizną powierzchni sferycznej soczewki oraz rowkowanie z funkcją pochylania dla opraw na żyłkę. Łatwość obsługi tych przyrządów wynika m.in. z zastosowania dość dużych dotykowych ekranów LCD.

Kolejnym niezbędnym urządzeniem jest automatyczny podajnik soczewek, który współpracuje z automatem szlifierskim. Zapewnia sprawną obsługę tac przy załadunku i rozładunku. Tego rodzaju urządzenia muszą cechować się niezawodnym działaniem i łatwością dostosowania wszelkich ustawień.

Przy obróbce szkieł soczewkowych nie może zabraknąć też dioptromierza. Jest to urządzenie do pomiarów zdolności skupiających soczewek i układów optycznych. Służą do pomiaru właściwości dioptrycznych okularów i soczewek. Nowoczesne urządzenia zapewniają nie tylko precyzję działania, ale również szereg przydatnych funkcji, które ułatwiają i usprawniają pracę.