Jakie są różnice między okulistą, optykiem i optometrystą?

Kategoria: Blog

okulista

Coraz większe spektrum wiedzy na temat zdrowia człowieka i zwiększający się poziom szczegółowości w obrębie poszczególnych nauk decyduje o tym, że zmienia się także ilość specjalistów. Pozwala to wierzyć, że możemy liczyć na lepszą opiekę dostosowaną do naszego problemu, ale może też wprowadzać w zakłopotanie wiążące się z niepewnością, do którego specjalisty udać się najpierw. Jednym z przykładów tego zjawiska jest okulistyka. 

Szybka pomoc w naprawie okularów i wyborze soczewek

Optyk zajmuje się wykonaniem okularów na podstawie recepty wystawionej przez okulistę lub badań przeprowadzonych przez optometrystę. Podejmuje się on także działań związanych z dopasowaniem szkieł do oprawek lub naprawy okularów, które uległy uszkodzeniu. To dzięki jego umiejętnościom możemy cieszyć się okularami dopasowanymi do naszego gustu i kształtu twarzy. Dzięki umiejętności naprawiania oprawek oraz szlifowania szkieł pozwalają także zmniejszyć wydatki, które mogą towarzyszyć częstym wahaniom wady wzroku. Dysponują także wiedzą pomagającą w doborze soczewek kontaktowych oraz sposobów ich pielęgnacji. 

 

Czy można powierzyć badanie wzroku optometryście?

Optometrysta to dość młody zawód, który może podejmować się zbliżonych czynności, co okulista. Pacjenci często zwracają się do niego, aby zbadać wzrok, zdiagnozować popularne problemy oczu, takie jak krótkowzroczność lub astygmatyzm, ale także uzyskać receptę na okulary. Dysponuje on zarówno wiedzą, jak i sprzętem, który pozwala na diagnozę częstych wad wzroku. Zdarza się, że diagnozuje on takie schorzenia jak zaćma, retinopatia cukrzycowa lub zwyrodnienia tkanki żółtej, jednak w przeciwieństwie do okulisty nie może on przeprowadzić pełnego leczenia tych schorzeń. Można jednak zauważyć, że usługi optometryczne i optyczne dostępne są w obrębie jednego zakładu, a dzięki możliwościom dokształcania się często odpowiedzialna jest za nie ta sama osoba.

 

Kompetencje okulisty

Droga ku temu, aby zostać okulistą, jest znacznie dłuższa niż w przypadku poprzednich zawodów. Wymaga ona podjęcia studiów medycznych oraz realizacji specjalności z okulistyki. Daje to kompetencje związane z diagnozowaniem oraz leczeniem oczu, ale też dokładnym stwierdzeniem źródeł schorzeń w powiązaniu z działaniem innych układów i narządów w ciele ludzkim. Do okulisty udają się pacjenci zaniepokojeni stanem swoich oczu, ale też odczuwający bóle głowy wpływające na jakość widzenia. Okulista często jest osobą pierwszego kontaktu na drodze pacjenta i konsultacja z nim jest niezbędna w przypadku przewlekłych lub długo nieleczonych chorób oczu.