Jaka jest rola gonioskopii w diagnostyce jaskry?

Kategoria: Blog

badanie u okulisty

Obecnie w ramach diagnostyki okulistycznej wykonywanych jest bardzo dużo rodzajów badań. Jednym z nich jest gonioskopia, czyli procedura diagnostyczna, którą przeprowadza się po to, żeby ocenić kąt rogówkowo-tęczówkowy, czyli kąt przesączania. Badanie to ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim w diagnostyce jaskry otwartego i zamkniętego kąta. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, dlaczego badanie to jest tak istotne oraz na czym dokładnie polega.

Co to jest kąt przesączania?

Istotą badania jest ocena kąta przesączania, czyli porowatej struktury, która obejmuje przestrzeń między zewnętrzną częścią rogówki, przednią częścią twardówki oraz podstawą tęczówki. Z tego względu kąt przesączania nazywany jest też kątem rogówkowo-tęczówkowym. Dlaczego kąt przesączania jest tak ważny? Ponieważ to od niego zależy to, czy w gałce ocznej będzie właściwe krążenie i odpływ  cieczy wodnistej. A to te dwa elementy decydują o utrzymaniu prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku powstania zaburzeń odpływu i w konsekwencji częściowego lub całkowitego zamknięcia kąta przesączania dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co jest najważniejszym objawem jaskry. Z tego względu gonioskopia jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w ramach diagnostyki jaskry otwartego i zamkniętego kąta. Badanie z użyciem gonioskopu jest też ważnym narzędziem w monitorowaniu efektów stosowanego leczenia.

Na czym polega gonioskopia?

Badanie w celu oceny kąta przesączania jest przeprowadzane z użyciem gonioskopu. Daje on bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie oceny naturalnej drogi, która stanowi odpływ cieczy wodnistej. Otrzymany widok, dzięki możliwości zastosowania mikroskopu i lampy szczelinowej, jest w dużym powiększeniu i z właściwym oświetleniem. Poprzez wykonanie badania okulista ma możliwość oceny kąta przesączania oraz jego struktury. Może także określić ilości barwnika w kącie, obecność pętli naczyniowej oraz sprawdzić miejsce przyczepu tęczówki i krzywiznę jej zewnętrznej gałki.

W diagnostyce okulistycznej obecnie stosowane są dwie metody wykonywania tego badania. Są to gonioskopia bezpośrednia oraz gonioskopia pośrednia. Pierwszy rodzaj badania przeprowadzany jest przede wszystkim u najmłodszych pacjentów, u których istnieje podejrzenie występowania jaskry wrodzonej. Takie badanie wykonywane jest z użyciem soczewek wypukłych i umożliwia bezpośredni wgląd do kąta przesączania. Gonioskopia bezpośrednia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego i przenośnej lampy szczelinowej.

Nieco inne zastosowanie ma gonioskopia pośrednia. Badanie to jest bowiem wykorzystywane do określenia typu jaskry.