Jak okulista dobiera moc soczewek okularowych?

Kategoria: Blog

dobór soczewek kontaktowych

Okulary to dla wielu osób jeden z naturalnych elementów życia. Bez dobrze dobranych szkieł korekcyjnych nie byliby po prostu w stanie dobrze widzieć otaczający ich świat i wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności. Wady wzroku występują u pacjentów często. W przypadku ich stwierdzenia najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem jest noszenie okularów korekcyjnych. W jaki sposób dobierana jest moc korekcji okularowej?

Kiedy konieczne jest rozpoczęcie stosowania okularów korekcyjnych?

Elementem, który jest bezwzględnym wskazaniem dotyczącym konieczności rozpoczęcia stosowania korekcji okularowej jest wykrycie w trakcie kontrolnego badania oczy wady wzroku. Występują dwie główne wady wzroku: krótkowzroczność i dalekowzroczność. Polegają ona na nieprawidłowym skupianiu wiązki światła, która powinna ogniskować się na siatkówce. Jeżeli promienie świetlne skupiają się przed siatkówką u pacjenta występuje krótkowzroczność, czyli nieprawidłowe widzenie do dali. Natomiast jeśli promienie światła skupiają się za siatkówką, u pacjenta stwierdzana jest dalekowzroczność (inaczej nazywana też nadwzrocznością). W takim przypadku pacjent dobrze widzi rzeczy, które są od niego oddalone, natomiast ma problemy z widzeniem rzeczy, które są blisko oczu.

Etapy doboru okularów – komputerowe badanie wzroku

Po stwierdzeniu u pacjenta wady wzroku niezbędne jest dobranie mocy korekcji okularowej. Takie badanie składa się z 2 etapów. Na początku wykonywane jest tzw. obiektywne badanie wzroku.  W tym celu wykonywane jest komputerowe badanie wzroku. Wykorzystuje się w nim możliwości autorefraktometru. Urządzenie to jest w stanie analizować ogniskowanie wiązek światła w korelacji z pomiarami układu optycznego oka, na podstawie czego wyliczana jest moc wady refrakcji wzroku.

Subiektywne badanie wzroku

Samo komputerowe badanie wzroku nie jest jednak wystarczające, aby właściwie dobrać moc korekcji okularowej. W tym celu trzeba jeszcze przeprowadzić subiektywne badanie wzroku, w którym pacjent odczytuje wskazywane przez  okulistę na tablicach okulistycznych lub na rzutniku optotypów symbole. W trakcie badania lekarz dobiera moc korekcji w soczewkach próbnych i dzięki temu pacjent może stwierdzić, jak komfortowo się czuje podczas stosowania konkretnej mocy korekcji okularowej.