Na czym polega badanie w lampie szczelinowej?

Kategoria: Blog

badanie w lampie szczelinowej

Lampa szczelinowa umożliwia przeprowadzenie rutynowego badania okulistycznego. Jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy okulisty, które pozwala ocenić budowę struktury oka, stwierdzić ewentualne zmiany i na tej podstawie postawić diagnozę lub skierować pacjenta na badania dodatkowe. Badanie z zastosowaniem lampy szczelinowej jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i bezbolesne. Może być wielokrotnie powtarzane, ponieważ światło emitowane przez lampy szczelinowe jest bezpieczne.

Czym jest lampa szczelinowa do badań okulistycznych?

Lampa szczelinowa składa się ze źródła silnego światła, które podczas badania okulistycznego kierowane jest na poszczególne struktury gałki ocznej w postaci rozproszonej lub przez wąską szczelinę. Wyposażona jest również w biomikroskop, który zapewnia lekarzowi powiększenie obrazu oraz widzenie przestrzenne (stereoskopowe). Dodatkowo urządzenie posiada odpowiedni filtr redukujący natężenie światła, co ułatwia przeprowadzenie badania w przypadku osób wrażliwych na bodźce świetlne. Z kolei filtry barwne umożliwiają poszerzenie zakresu badań, np.:

  • filtr kobaltowoniebieski stosowany jest przy badaniach z użyciem fluoresceiny do wzbudzenia jej świecenia (fluorescencji);
  • filtr bezczerwienny (zielony) sprzyja uwidocznieniu niektórych struktur oka, takich jak m.in. włókien nerwowych, ciała szklistego, naczyń krwionośnych siatkówki itp.

Światło pochodzące z lampy szczelinowej ogniskuje się na powiekach, spojówce, twardówce, rogówce, przedniej komorze wypełnionej cieczą wodnistą, tęczówce, soczewce i przedniej części ciała szklistego. Za sprawą dodatkowych soczewek, które mogą być użyte w lampie, możliwe jest zbadanie struktury kąta przesączania (tzw. gonioskopia) oraz dna oka. Z kolei dołączając do lampy aparat fotograficzny, możliwe jest dokładne udokumentowanie zmian chorobowych u pacjenta. Co więcej, do lampy szczelinowej może być również przymocowany tonometr aplanacyjny, czyli przyrząd do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.