Do czego służy mikroperymetr w gabinecie okulistycznym?

Kategoria: Blog

Mikroperymetr

Współcześnie okuliści wykorzystują szereg różnorodnych urządzeń, które pozwalają na wykonywanie szczegółowych badań niezbędnych w prawidłowej diagnostyce. Dzięki nim badania są nie tylko precyzyjne, ale i bardziej komfortowe dla pacjentów. Jednym z takich urządzeń okulistycznych jest mikroperymetr. W tym artykule opiszemy nieco specyfikę i zastosowanie mikroperymetru.

Jakie badania wykonuje się zastosowaniem mikroperymetru?

Mikroperymetr jest to specjalistyczne urządzenie okulistyczne służące do badania pola widzenia i stanu siatkówki. Podstawowym badaniem pola widzenia jest oczywiście perymetria. Jeśli jednak dochodzi do uszkodzenia fiksacji centralnej, jest ono niewystarczające. Wtedy właśnie okulista może zastosować technikę mikroperymetrii. Polega ona na połączenie komputerowego badania wzroku z cyfrową fotografią dna oka. Dzięki mikroperymetrii lekarz może śledzić ruchy oka, a także wyświetlać bodźce świetlne w miejscach przeprowadzania analizy.

Mikroperymetr pozwala nie tylko na analizę pola widzenia, ale również na dokładną ocenę stopnia zaawansowania i rozwoju schorzenia. Na tej podstawie lekarz może zalecić stosowną terapię.

Nowoczesne mikroperymetry pozwalają na dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów, umożliwiając śledzenie oka w czasie rzeczywistym. Jest to bardzo przydatne w przypadku pacjentów przed oraz po operacjach oczu. Stosowane są również w celu oceny, czy podjęta terapia przynosi oczekiwane rezultaty.

Jak wygląda badanie mikroperymetria oka?

Mikroperymetria oka nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Niemniej zaleca się, aby 2-3 godziny przed badaniem nie pracować na komputerze ani nie prowadzić samochodu.

W pierwszej kolejności oko pacjenta jest zakraplane specjalnymi kroplami, które prowadzą do rozszerzenia źrenicy (nie zawsze jest to konieczne, ale krople pozwalają na dokonanie precyzyjniejszych pomiarów). Podczas badania pacjent powinien oprzeć brodę i czoło o specjalną ramkę aparatu. Następnie trzeba patrzeć na tzw. punkt fiksacyjny. W tym czasie dochodzi do skanowania siatkówki i nerwu wzrokowego. Tak powstałe skany mogą być poddane szczegółowej ocenie lekarskiej.