Czym jest i jak działa foropter automatyczny?

Kategoria: Blog

Foropter

Foropter jest to specjalistyczne urządzenie okulistyczne, które pomaga w diagnozowaniu wad wzroku i ułatwia dobór odpowiednich soczewek korekcyjnych. Wykorzystywane jest w gabinetach optycznych i optometrycznych. Kiedyś wykorzystywane były foroptery manualne, obecnie najczęściej zastosowanie znajdują modele automatyczne, które zapewniają dokładne, a więc i bardziej wiarygodne wyniki.

Krótka charakterystyka foropterów

Rozróżniamy foroptery automatyczne i manualne, ale w tym artykule skupimy się przede wszystkim na tych pierwszych, ponieważ obecnie znajdują one powszechne zastosowanie w specjalistycznych gabinetach optycznych i optometrycznych. Urządzenie to składa się z różnego typu soczewek, pryzmatów i filtrów, cylindra skrzyżowanego, otworu stenotypicznego i innych elementów optycznych. Na badania foropterem kierowani są pacjenci, u których stwierdzono konieczność zastosowania szkieł korekcyjnych. Foropter pomaga w diagnozowaniu wad wzroku, dzięki czemu ułatwia trafny dobór odpowiednich szkieł.

Badanie foropterem jest bezbolesne, nieinwazyjne i stosunkowo krótkie (więcej czasu potrzebują zwykle pacjenci, u których istnieje konieczność doboru złożonych optycznie soczewek).

Działanie foropterów automatycznych

Foroptery automatyczne to urządzenia, które odgrywają bardzo ważną rolę w diagnostyce okulistycznej. Nowoczesne foroptery cechują się kompaktową budową i intuicyjną obsługą. Doskonałym przykładem będzie foropter automatyczny firmy NIDEK znajdujący się w ofercie firmy Poland Optical. Jest to uproszczona wersja dobrze znanego i cenionego na całym świecie modelu RT-3100. Zapewnia szerokie pole widzenia (40°) oraz wyraźne i bezpieczne dla oczu oświetlenie (biała dioda LED). Kompaktowe urządzenie pozwala na sprawny i wygodny przebieg zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej badanie. Bieżący odczyt wyników ułatwia dotykowy, odwracalno-uchylny kolorowy monitor. Oczywiście po wydruku wyników badania nie dostajemy od razu informacji, jakie szkła korekcyjne są odpowiednie dla danego pacjenta. Trafna interpretacja uzyskanych danych to zadanie dla okulistów lub optyków. Niemniej jednak za sprawą foropterów ich praca jest znacznie łatwiejsza, sprawniejsza i bardziej efektywna.