Automaty szlifierskie: zastosowanie w optyce

Kategoria: Blog

Soczewka na miarę

Automaty szlifierskie używane są przez optyków na całym świecie. Wykorzystuje się je do obróbki szkieł okularowych. Automaty szlifierskie potrafią wykonywać wiele czynności: wiercą pod kątem, rowkują soczewki do opraw, modyfikują kształty szkieł, a także automatycznie centrują. Dzięki wbudowanym, niezwykle precyzyjny skanerom opraw, są w stanie przygotować idealne okulary dla każdego.

Soczewka na miarę

Automat szlifierski musi być bardzo precyzyjny. Źle dobrane lub też przygotowane szkła nie tylko nie będą poprawnie pełnić swojej funkcji, ale wręcz mogą pogarszać widzenie i pogłębiać daną wadę wzroku. Dobór odpowiednich szkieł dla danego pacjenta zawsze jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego tak ważne jest, by automat był w stanie przygotować szkła dokładnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Automat przygotowuje soczewkę pod względem podanych mu wcześniej parametrów, takich jak moc, geometria czy współczynnik załamania światła. W skali przemysłowej używa się automatów szlifierskich, które mogą współpracować z innymi maszynami dzięki podajnikom taśmowym. W zwykłych salonach optycznych możemy spotkać natomiast o wiele mniejsze automaty szlifierskie bezszablonowe.

Obsługa automatu szlifierskiego

Z punktu widzenia optyka przygotowującego okulary dla swoich klientów, automat szlifierski jest po prostu narzędziem pracy używanym na co dzień. Dlatego większość z nich przy zakupie automatu decyduje się na urządzenie znanej marki, które będzie działało długo i niezawodnie. Dla optyków liczy się także łatwość obsługi danego urządzania oraz jego ergonomia. Nowoczesny automaty szlifierskie to maszyny energooszczędne i maksymalnie wydajne. Co ważne, mają też o wiele wyższą kulturę pracy, niż starsze urządzenia – pracują od nich ciszej i stabilniej. Specjaliści cenią sobie też wygląd urządzenia. Wybierają te automaty, które są odporne na kurz i zabrudzenia, oraz wyglądają nowocześnie i estetycznie. Tego typu maszyny produkuje firma NIDEK i są one dostępne w naszym sklepie.