Astygmatyzm

Kategoria: Blog

astygmatyzm

Astygmatyzm (inaczej niezborność) jest jedną z trzech najbardziej powszechnych wad narządu wzroku. Jego objawami są zamglenie i niewyraźność widzenia pod różnymi kątami. Spowodowane jest to załamaniem wiązki światła wpadającej do oka. W zdrowym i odpowiednio funkcjonującym narządzie wzroku, wiązka skupia się w jednym punkcie. W przypadku astygmatyzmu, załamana wiązka skupia się w dwóch miejscach, powodując rozmazanie widzianego obrazu. Oprócz tego, niezborność potrafi wywoływać ostre bóle głowy oraz mrużenie oczu i przekrzywianie głowy, poprzez które chory próbuje uzyskać odpowiednią ostrość obrazu.

Wykrywanie astygmatyzmu14

Niezwykle istotne jest wykrycie astygmatyzmu w jak najwcześniejszym stadium. Pozwala to na wdrożenie terapii, która pozwala uchronić chorego od  dalszego postępowania schorzenia, bądź nawet całkowitej utraty wzroku. Podstawowym czynnikiem, który należy spełnić by dowiedzieć się o posiadanym astygmatyzmie, jest wizyta u lekarza. Pierwszą metodą wykrywania niezborności było badanie keratoskopem. Polegało ono na obserwacji odbić okręgów w rogówce pacjenta. W momencie występowania astygmatyzmu, podczas badania dało się zaobserwować zniekształcenie odbitych obrazów. Metoda ta była jednak wykorzystywana tylko do końca XIX wieku, kiedy została wyparta przez bardziej innowacyjne rozwiązania.

Oftalmometr

Oftalmometr (inaczej keratometr) jest przyrządem wykorzystywanym w diagnostyce, służącym do pomiaru krzywizny przedniej powierzchni rogówki. Jego podstawową funkcją jest mierzenie stopnia i osi astygmatyzmu. Swoje działanie opiera na sporządzaniu wzoru, skupiającego się na kilku zaobserwowanych zmiennych bądź stałych. Keratometr jest specjalistycznym i niezwykle dokładnym przyrządem optycznym. Charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiarów oraz bezproblemowością i trwałością w użytkowaniu. Obecnie jest najczęściej wykorzystywanym przyrządem przy wykrywaniu astygmatyzmu.