Wykorzystanie funduskamery w angiografii fluoresceinowej

Kategoria: Blog

autorefraktometr

Angiografia fluoresceinowa (FA) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stosowana w okulistyce, która pozwala na dokładne zobrazowanie naczyń siatkówki i błony naczyniowej oka. W badaniu tym wykorzystuje się funduskamerę, czyli specjalistyczne urządzenie do fotografowania tylnej części gałki ocznej. W dzisiejszym wpisie na blogu omówimy zastosowanie funduskamery w angiografii fluoresceinowej, począwszy od opisu samej metody, przez jej wskazania i przeciwwskazania, aż po możliwości dalszego rozwoju tej technologii.

Funduskamera w angiografii fluoresceinowej

Funduskamera jest kluczowym elementem badania angiografii fluoresceinowej. Urządzenie to umożliwia rejestrację obrazu naczyń na siatkówce oraz błonie naczyniowej za pomocą specjalnych filtrów światła. Podczas badania, dożylnie podaje się pacjentowi środek kontrastowy – fluoresceinę sodową, która krąży przez naczynia krwionośne oka. Filtr światła funduskamery pobudza fluoresceinę do emisji światła zielonego, które następnie jest rejestrowane przez aparat fotograficzny urządzenia i analizowane przez lekarza.

Wskazania do wykonania angiografii fluoresceinowej

Angiografia fluoresceinowa jest wykonywana u pacjentów, u których podejrzewa się choroby siatkówki lub błony naczyniowej. Do najczęstszych wskazań należą:

  • Degeneracja plamki związana z wiekiem (AMD) – choroba, która prowadzi do utraty centralnego widzenia związanego z uszkodzeniem plamki żółtej.
  • Cukrzyca – zwłaszcza, gdy istnieje podejrzenie retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń siatkówki spowodowanego przewlekłą hiperglikemią.
  • Zakrzepica żył siatkówki – choroba naczyniowa prowadząca do niedokrwienia siatkówki i zaburzeń widzenia.
  • Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – stan zapalny tarczy nerwu wzrokowego, który może być przejawem stwardnienia rozsianego lub innych chorób neurologicznych.
  • Naczyniaki siatkówki – łagodne guzy naczyniowe, które mogą prowadzić do krwawień i zaburzeń widzenia.

Przeciwwskazania do wykonania angiografii fluoresceinowej

Pomimo iż angiografia fluoresceinowa jest badaniem nieinwazyjnym i stosunkowo bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania:

  • Nadwrażliwość na fluoresceinę – występowanie uczulenia na ten środek kontrastowy może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych.
  • Ciąża – ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania fluoresceiny u ciężarnych, badanie to jest przeciwwskazane w tym okresie.
  • Niewydolność nerek – konieczność wydalania fluoresceiny przez nerki może obciążyć je dodatkowo i pogorszyć funkcjonowanie.

Rozwój technologii i dalsze perspektywy

Angiografia fluoresceinowa nadal jest ulepszana, a dostępne na rynku funduskamery stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. W ostatnich latach opracowano m.in. tzw. angiografię optyczną koherentną (OCTA), która łączy zalety angiografii fluoresceinowej z diagnostyką optyczną koherentną.