Podstawowe badania wzroku

Kategoria: Blog

podstawowe badanie wzroku

Badania okulistyczne powinien wykonywać każdy, nawet osoby, które widzą poprawnie. W gabinetach okulistycznych można skontrolować stan wzroku, aby — jeśli ujawnią się ewentualne problemy — jak najszybciej interweniować.

Rodzaj badania wzroku zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz przyczyny, która skłoniła go do odwiedzenia okulisty. Poniżej przedstawione są podstawowe badania wzroku, które stosowane są w diagnostyce okulistycznej.

Podstawowe badania wzroku w gabinecie okulistycznym

  • Komputerowe badanie wzroku polega na ocenie krzywizny rogówki i wady wzroku. Nie jest to jednak badanie, które zawsze pozwoli dobrać właściwe okulary, jest przeprowadzane pomocniczo.
  • Badanie ciśnienia wnętrza oka wykonywane jest przy pomocy specjalnego urządzenia, tonometru. Tonometr pozwala określić, czy ciśnienie pacjenta mieści się w normie (9-20 mmHG). Nieodpowiednie ciśnienie może (ale nie musi) świadczyć o rozwoju jaskry lub wskazywać na nadciśnienie oczne.
  • Ostrość wzroku to badanie, które należy wykonywać każdorazowo podczas wizyty w gabinecie okulistycznym. To proste badanie, znane od dziecka. Polega na odczytywaniu liter i rozpoznawaniu kształtów. Zakłada się, że jeśli pacjent odczyta 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy, ma pełną ostrość widzenia. Następnie dokonywana jest ocena ostrości widzenia do bliży, czyli zdolność czytania drobnego druku.
  • Badanie całego oka wykonuje się przy zastosowaniu lampy szczelinowej, czyli biomikroskopu. Dzięki temu urządzeniu można obejrzeć całe oko. Dokonywana jest ocena stanu przedniej części oka. Podczas badania lekarz rozszerza źrenicę w celu obejrzenia całej siatkówki, w tym nerwu wzrokowego. Co więcej, uzbrajając lampę szczelinową w dodatkową soczewkę, można ocenić również dno oka. Badanie dna oka umożliwia rozpoznanie wielu chorób układowych, np. cukrzycę czy miażdżycę.