Podstawowe badania okulistyczne. Na czym polegają?

Kategoria: Blog

okulista

Gdy zaczynamy gorzej widzieć, zazwyczaj odwlekamy wizytę w okulisty, gdyż boimy się nieprzyjemnych badań. To ogromny błąd. Podstawowe badania są całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a dzięki nim udaje się zapobiec większości groźnych chorób oczu i wzroku. Większość z nas zna je dobrze, jednak nie potrafimy ich dokładnie nazwać i wskazać, jaki jest ich cel. Warto poznać je bliżej.

Wywiad z pacjentem

Badania zawsze poprzedzone są dokładnym wywiadem z pacjentem. Lekarz pyta go powód wizyty, a także dotychczasowe schorzenia okulistyczne. Pacjent będzie pytany również o choroby ogólne, które mogą wpływać na działanie narządu wzroku (np. nadciśnienie, cukrzyca itp.).

Badanie ostrości widzenia

Badanie ostrości widzenia  do dali polega na czytaniu optotypów (liter, cyfr, obrazków) z odległości 5 metrów. Oczy badane są oddzielnie – gdy jedno oko czyta, drugie powinno być szczelnie zasłonięte. Do badania wykorzystuje próbną ramkę okularową ze zmiennymi szkłami lub urządzenie o nazwie foropter. Do badania widzenia z bliży lekarz wykorzystuje specjalne tablice, z których pacjent czyta z odległości około 30 centymetrów. Podczas tego badania lekarz dobiera próbne szkła, by przepisać pacjentowi odpowiednie okulary korekcyjne.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego używa się nowoczesnych tonometrów. W maszynach bezdotykowych polega ono na dmuchnięciu w oko, inną metodą badania jest podanie znieczulenia kroplowego i kontakt z okiem.

Szczegółowe badanie oka

Kolejnym badaniem jest badanie oka w lampie szczelinowej. Urządzenie to powiększa obraz oka, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć jego poszczególne odcinki. Rola pacjenta polega na oparciu brody i czoła na specjalnych podpórkach, badanie jest bezdotykowe. W niektórych przypadkach pacjentowi podaje się krople rozszerzające źrenice, by lekarz miał lepszy widok. W tym przypadku, dopóki nie przestaną one działać, pacjent może mieć problemy z widzeniem bliży, w związku z czym na badanie nie powinien przyjeżdżać samochodem. Po badaniu powinien też unikać mocnego słońca, ważne więc, by zabrał ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Jeśli podczas podstawowych badań lekarza coś zaniepokoi, zleci on dodatkowe badania, które w ogromnej większości są również bezbolesne i nieinwazyjne.