Które tablice okulistyczne są najczęściej wykorzystywane w badaniach wzroku?

Kategoria: Blog

badanie wzroku przy pomocy tablicy okulistycznej

Badanie wzroku o bardzo ważny element kontroli stanu zdrowia oczu. Regularne wizyty u okulisty pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze wzrokiem oraz podjęcie odpowiednich działań, aby je skorygować lub zminimalizować ich wpływ na nasze życie. W trakcie badania wzroku okuliści korzystają m.in. z różnych rodzajów tablic okulistycznych, które pozwalają ocenić ostrość wzroku pacjenta. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy najczęściej wykorzystywane rodzaje tablic okulistycznych oraz omawiamy ich zastosowanie.

Tablica Snellen’a

Jednym z najbardziej powszechnie używanych rodzajów tablic okulistycznych są tablice Snellen’a. Zostały one stworzone w 1862 roku przez holenderskiego okulistę Hermana Snellen’a. Tablice te składają się z jedenastu linii liter o różnych rozmiarach, które maleją w miarę schodzenia w dół tablicy. Pacjent jest proszony o odczytanie liter z odpowiedniej odległości (zazwyczaj 6 metrów), a wynik badania jest wyrażany jako stosunek odległości badania do odległości, z jakiej osoba o normalnym wzroku byłaby w stanie odczytać daną linię.

Tablica Landolt’a

Kolejnym często stosowanym rodzajem tablic okulistycznych jest tablica Landolt’a, zwana również pierścieniem Landolt’a. Została ona opracowana przez szwajcarskiego okulistę Edmunda Landolta i składa się z serii pierścieni z przerwą w jednym z miejsc. Pacjent musi wskazać, w którym miejscu znajduje się przerwa. Ta tablica jest szczególnie przydatna w badaniu ostrości wzroku u osób, które nie znają alfabetu lub mają trudności z czytaniem.

Tablica E

Tablica E, znana również jako tablica Tumbling E, została opracowana przez dr Hughesa i dr Leary’ego. Składa się z liter „E” umieszczonych w różnych pozycjach (np. do góry nogami lub na boki), a zadaniem pacjenta jest wskazanie kierunku, w którym skierowane są ramiona litery. Ta tablica jest szczególnie przydatna dla dzieci oraz osób nieznających alfabetu, gdyż nie wymaga od nich czytania ani rozpoznawania liter.

Tablica LogMAR

Tablica LogMAR (Logarithm of the Minimum Angle of Resolution) to nowoczesna tablica okulistyczna opracowana przez dr. Iana Baileya i dr. Jan Lovie-Kitchin. Składa się z pięciu linii zawierających po pięć liter każda, a rozmiar liter zmniejsza się o stałą wartość logarytmiczną z linii na linię. Tablica ta jest bardziej precyzyjna niż tablica Snellen’a, gdyż pozwala na dokładniejsze określenie ostrości wzroku pacjenta.

Tablice odbiciowe

W przypadku osób, które mają trudności z czytaniem z tablic umieszczonych na ścianie, stosuje się również tablice odbiciowe. Są to specjalne tablice, które są umieszczane na przyrządzie zwanych foropterem lub refraktometrem, a pacjent odczytuje litery przez zestaw soczewek. Dzięki temu okulista może precyzyjnie dobrać odpowiednią korekcję dla pacjenta.