Gonioskopia w diagnostyce jaskry

Kategoria: Blog

gonioskopia

Gonioskopia to nieinwazyjne badanie oczu, które pozwala na ocenę kąta przesączania przedniej komory oka. Jego właściwe wykonanie i interpretacja są kluczowe w diagnostyce jaskry, choroby, która może prowadzić do utraty wzroku. W dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical bliżej poznajmy tę metodę oraz jej znaczenie dla zdrowia naszych oczu.

Gonioskopia — co to jest i jak przebiega badanie?

Gonioskopia jest badaniem wykonywanym przez lekarza okulistę, którego celem jest ocena kąta przesączania komory przedniej oka. Kąt ten pełni ważną rolę w procesie przesączania cieczy wodnistej, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku jego nieprawidłowej budowy lub funkcjonowania może dochodzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju jaskry.

Badanie z wykorzystaniem gonioskopu polega na przyłożeniu specjalnej soczewki gonioskopowej do powierzchni rogówki pacjenta. Soczewka ta umożliwia obserwację kąta przesączania pod odpowiednim kątem i powiększeniem. Lekarz ocenia budowę kąta, jego szerokość oraz obecność ewentualnych zmian patologicznych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wykonanie trwa zwykle kilka minut.

Gonioskopia w diagnostyce jaskry

Jaskra to grupa chorób oczu, które charakteryzują się uszkodzeniem nerwu wzrokowego oraz postępującą utratą pola widzenia. Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może być wynikiem zaburzeń w przepływie cieczy wodnistej przez kąt przesączania.

Gonioskopia jest niezbędnym narzędziem w diagnostyce jaskry, gdyż pozwala na ocenę budowy i funkcjonowania kąta przesączania. Na podstawie badania gonioskopowego lekarz może określić rodzaj jaskry (otwartego kąta lub zamkniętego kąta) oraz zaplanować odpowiednie leczenie. W przypadku jaskry otwartokątowej możliwe jest farmakologiczne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, natomiast w przypadku jaskry zamkniętokątowej konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Warto dodać, że gonioskopia jest również przydatna w monitorowaniu przebiegu choroby oraz ocenie skuteczności leczenia. Regularne badania gonioskopowe pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian patologicznych oraz na dostosowanie terapii do aktualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy warto wykonać badanie gonioskopowe?

Gonioskopia powinna być wykonywana rutynowo u osób po 40. roku życia, gdyż z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju jaskry. Ponadto badanie to jest szczególnie ważne u osób z rodzinnym obciążeniem chorobami oczu, wysoką krótkowzrocznością, cukrzycą czy innymi schorzeniami, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia jaskry.

Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak ból oka, zaczerwienienie, zaburzenia widzenia czy uczucie ciśnienia w okolicy oczu, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Wczesne wykrycie i leczenie jaskry może zapobiec trwałemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego oraz utracie wzroku.