Kiedy i dlaczego badanie kąta przesączania jest ważne?       

Kategoria: Blog

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dbać o zdrowie swoich oczu? W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów i smartfonów, troska o wzrok staje się niezwykle istotna. Jednym z kluczowych badań w diagnostyce okulistycznej jest badanie kąta przesączania. Pozwala ono na wczesne wykrycie wielu chorób oczu, takich jak jaskra czy zespół suchego oka. W dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical dowiesz się, kiedy i dlaczego warto wykonać to badanie oraz jak przebiega jego realizacja.

Kiedy warto wykonać badanie kąta przesączania?

Badanie kąta przesączania jest szczególnie ważne dla osób, które mają predyspozycje do jaskry lub już u nich zdiagnozowano tę chorobę. Jaskra to grupa chorób oczu, których wspólnym mianownikiem jest, prowadzące do utraty pola widzenia, uszkodzenie nerwu wzrokowego. Warto również pamiętać, że badanie kąta przesączania powinno być wykonywane profilaktycznie u osób powyżej 40. roku życia, ponieważ ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta wraz z wiekiem. Badanie to może być też pomocne w diagnostyce innych schorzeń oczu, takich jak zespół suchego oka czy zapalenie spojówek.

Dlaczego badanie kąta przesączania jest ważne?

Badanie kąta przesączania pozwala na ocenę struktury i funkcji kąta przesączania, który jest niezbędny do prawidłowego odprowadzania płynu śródgałkowego z oka. Jeśli kąt przesączania jest zbyt wąski lub zablokowany, może dojść do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, co z kolei prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty pola widzenia. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie kąta przesączania pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zapobieganie dalszemu postępowaniu choroby.

Jak przebiega badanie kąta przesączania?

Badanie kąta przesączania jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut. Wykonuje się je przy użyciu specjalistycznego urządzenia — gonioskopu. Gonioskop to narzędzie składające się z soczewki kontaktowej ze wbudowanym lustrem oraz źródła światła. Przed rozpoczęciem badania lekarz zakrapla oko specjalnymi kroplami, które znieczulają powierzchnię oka i rozszerzają źrenicę. Następnie pacjent siada przed gonioskopem, a lekarz przykłada soczewkę do powierzchni oka. Dzięki temu specjalista może ocenić budowę kąta przesączania oraz obecność ewentualnych nieprawidłowości.

Jakie urządzenia służą do badania kąta przesączania?

W praktyce klinicznej stosuje się różne rodzaje gonioskopów, które różnią się konstrukcją i zastosowaniami. Najbardziej popularnymi są gonioskopy Goldmanna i Zeissa. Gonioskop Goldmanna to narzędzie, które pozwala na jednoczesne badanie całego kąta przesączania, co ułatwia ocenę jego struktury i funkcji. Z kolei gonioskop Zeissa jest bardziej precyzyjnym narzędziem, które pozwala na szczegółowe badanie poszczególnych części kąta przesączania.