Czym jest i do czego służy autorefraktometr?

Kategoria: Blog

badanie wzroku

Autorefraktometry to urządzenia diagnostyczne, które są stosowane w gabinetach okulistycznych, w salonach optycznych oraz przez optometrystów do wykonywania komputerowego badania wzroku. Takie badanie jest zazwyczaj pierwszą częścią badania wady refrakcji wzroku, które daje lekarzowi przydatne informacje i wskazania do dalszej diagnostyki. W dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical dokładnie opisujemy jak działają i jakie są możliwości autorefraktometrów oraz jak duże jest znaczenie komputerowego badania wzroku w diagnostyce okulistycznej.

Jakie są możliwości autorefraktometrów?

Autorefraktometr to inna nazwa refraktometru automatycznego, czyli urządzenia, które zostało stworzone do automatycznego badania wad refrakcji wzroku. Przeprowadzane z zastosowaniem takich urządzeń badania refrakcji wzroku wykonywane są bez czynnego udziału pacjenta, w związku z czym często stosowaną ich nazwą jest obiektywne badanie refrakcji wzroku. Działanie autorefraktometru polega przede wszystkim na dokonywaniu precyzyjnych pomiarów soczewki i krzywizny rogówki oka. Uzyskane poprzez przeprowadzenia komputerowego badania wzroku dane dają urządzeniu możliwość precyzyjnego określenia wysokości wady refrakcji.

Jakie jest znaczenie i kiedy jest wykonywane komputerowe badanie wzroku?

Możliwość szybkiego i precyzyjnego określenia mocy wady refrakcji obu oczu u pacjentów znacznie przyspiesza proces doboru odpowiednich okularów i szkieł korekcyjnych. O czym jednak koniecznie trzeba pamiętać, niestety nie jest wystarczające do tego, żeby dobrać taką moc korekcji wzroku, z którą pacjent będzie się najlepiej czuł. Jako iż jest to badanie obiektywne, nie bierze się w nim pod uwagę indywidualnych odczuć pacjenta. Tymczasem przy stosowaniu korekcji wady wzroku jest to bardzo ważne. Zbyt mocna moc korekcji może bowiem nie tylko sprawiać, że pacjent cały czas nie będzie wyraźnie widzieć, ale też, że stosując okulary będzie miał problemy z błędnikiem i niestety ze zbyt mocną korekcją będzie mu się robiło niedobrze i będzie może mieć poważne problemy żołądkowe. Z kolei zbyt słaba moc korekcji po prostu sprawi, ze pacjent cały czas będzie się borykał z tymi samymi problemami co wcześniej, czyli z brakiem wyraźnego widzenia.

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku jest proste, bezbolesne i nieinwazyjne.  W trakcie jego przeprowadzanie pacjent przebywa w pozycji siedzącej z brodą i czołem opartym o podpórki urządzenia, po to, żeby zadbać o utrzymanie głowy cały czas w tej samej pozycji. Nie musi w zasadzie nic robić, tylko wpatruje się w ekran urządzenia.  Pojawia się na nim, odpowiednio oddalony jeden obrazek. W trakcie komputerowego badania wzroku autorefraktometr wpuszcza do badanego oka wiązkę nieszkodliwych dla oczu promieni podczerwonych i bada odbijane od siatkówki refleksy. Otrzymane w wyniku wykonania badania dane są wystarczające do precyzyjnego określenia wartości refrakcji oka.