Biometr optyczny – najważniejsze właściwości i zastosowanie

Kategoria: Blog

Biometr optyczny

Coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Poniekąd wynika to ze współczesnego stylu życia. Nasze oczy bardzo często są nadwyrężone i przemęczone przez wielogodzinną pracę i czas spędzony przed monitorem. Jednocześnie za sprawą rozwoju medycyny lekarze sprawnie i trafnie diagnozują większość schorzeń, wykonując badania z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń. Jednym z takich sprzętów wykorzystywanych w gabinetach okulistycznych jest biometr optyczny. W tym artykule przedstawimy najważniejsze cechy biometru okulistycznego oraz podamy przykłady jego zastosowania.

Krótka charakterystyka biometru optycznego

Biometr optyczny to urządzenie przeznaczone do wykonywania pomiarów długości osiowej i promienia krzywizny rogówkowej. Wykorzystywane jest przez okulistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z zaćmą. Za sprawą biometru można dokonać bezkontaktowych pomiarów i na tej podstawie dobrać soczewki korekcyjne adekwatnie do ostrości widzenia pacjenta.

Biometr optyczny umożliwia sprawne przeprowadzenie badań, które nie powodują żadnego dyskomfortu u pacjentów. Pomiar odbywa się w ciągu kilkunastu sekund. Za sprawą zaawansowanych algorytmów urządzenie pomiarowe zapewnia dokładne wyniki nawet w przypadku osób, które cierpią na zaawansowaną zaćmę.

Jakie jest zastosowanie biometru optycznego?

Biometr optyczny najczęściej znajduje zastosowanie podczas diagnozowania pacjentów cierpiących na zaćmę. Dzięki temu urządzeniu okuliści uzyskują miarodajne wyniki, nawet w przypadku osób, u których choroba jest w zaawansowanym stadium. Nowoczesny biometr jest w stanie wykonać dokładne pomiary nawet w sytuacji diagnozowania zaćmy związanej z wiekiem, które może się ujawnić u pacjentów po 60. roku życia.

Badanie biometrem optycznym stanowi alternatywę dla dotychczas wykorzystywanych metod. Jest o wiele bardziej precyzyjne niż badanie USG, a przy tym znacznie mniej uciążliwe dla pacjenta. Zastosowanie biometru nie wymaga stosowania znieczulenia, gdyż nie przyczynia się do występowania bólu.