Co można wyczytać z USG gałki ocznej?

Kategoria: Blog

usg oka

USG gałki ocznej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę struktur oka i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie to jest wykonywane za pomocą ultradźwięków, które przenikają przez tkanki oka i tworzą obraz jego wnętrza. W ostatnich latach, dzięki postępowi technologicznemu, ultrasonografia okulistyczna stała się coraz bardziej precyzyjna i dostępna dla pacjentów. W dzisiejszym wpisie na blogu bliżej przyjrzymy się temu badaniu, dowiemy się jakie informacje można uzyskać z USG gałki ocznej oraz jakie są jego zastosowania w praktyce okulistycznej.

Wskazania do wykonania badania

USG gałki ocznej może być wykonywane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Wskazania do przeprowadzenia badania są różne i zależą od objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz podejrzeń lekarza prowadzącego. Ultrasonografia okulistyczna może być stosowana w celu oceny stanu gałki ocznej po urazach mechanicznych, w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, takich jak guzy czy torbiele, a także w celu oceny stanu siatkówki i ciała szklistego. Ponadto, badanie to może być pomocne w diagnostyce chorób naczyniowych oka, takich jak zator tętnicy środkowej siatkówki czy niedokrwienie nerwu wzrokowego.

Technika badania i rodzaje ultrasonografów okulistycznych

Badanie USG gałki ocznej jest wykonywane za pomocą specjalistycznych urządzeń — ultrasonografów okulistycznych. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń, które różnią się między sobą m.in. rodzajem sondy, częstotliwością pracy czy rozdzielczością obrazu. Poland Optical jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów tego typu urządzeń. Oferujemy szeroką gamę urządzeń dedykowanych dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Wybór odpowiedniego ultrasonografu zależy od potrzeb lekarza oraz zakresu przeprowadzanych badań.

Przebieg badania USG gałki ocznej

Badanie USG gałki ocznej jest szybkie i bezbolesne. Przed rozpoczęciem procedury pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą, a oko zostaje zabezpieczone za pomocą specjalnej osłony. Następnie na powierzchnię gałki ocznej nanoszony jest żel przewodzący, który umożliwia lepsze przenikanie fal ultradźwiękowych. Sonda ultrasonografu jest przykładana do powierzchni oka i przesuwana w różnych kierunkach, co pozwala na uzyskanie obrazów z różnych płaszczyzn. Obrazy te są następnie analizowane przez lekarza prowadzącego, który na podstawie uzyskanych danych może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Czego można się dowiedzieć z badania USG gałki ocznej

USG gałki ocznej pozwala na ocenę struktur takich jak rogówka, tęczówka, soczewka, ciało szkliste oraz siatkówka. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie różnych nieprawidłowości, takich jak odwarstwienia siatkówki, zmiany w ciele szklistym czy guzów wewnątrzgałkowych. Ponadto ultrasonografia okulistyczna pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych oka oraz wykrycie ewentualnych zmian naczyniowych. Warto dodać, że USG gałki ocznej jest również pomocne w monitorowaniu przebiegu leczenia oraz ocenie skuteczności zastosowanej terapii.